Milletvekilliği adaylığı için istifa eden bir çok bürokrat AK Parti'nin yanı sıra CHP ve MHP'ye yöneldi. Yargı ve üniversitelerde ağırlık CHP'de.. Gül'ün müsteşarı bile MHP'den aday...

Bürokrasideki istifalarda MHP'ye rağbetin yüksek olması ise dikkat çekici bulundu. Dışişleri Bakanlığı'nın önemli isimlerinden Deniz Bölükbaşı MHP'den aday olmak için istifa etti. Tunceli Valisi Mustafa Erkal, Merkez Valisi Mustafa Yiğit, Merkez Valisi Behiç Çelik, Kilis eski Valisi Aslan Kütükçü, İstanbul eski Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral, SSK Teftiş Kurulu Başkanı Fahrettin Oğuz Tor, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi Veli Kılıç, müfettişler Tevfik Yıldırım, Osman Dağ, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Genel Müdür Yardımcısı Osman Çolak,Gümrük Müsteşarlığı Daire Başkanlarından Adnan Öcal.

ARINÇ'IN BÜROKRATI DP'DEN ADAY
Meclis Başkanı Bülent Arınç tarafından, TBMM'nin en üst makamı olan TBMM Genel Sekreterliği görevine getirelen Rauf Bozkurt ise DP'de karar kıldı. Bozkurt'un CHP'den aday olmayı planladığı ancak DP'den adaylık için müracaat edeceği belirtiliyor. Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özgün Ökmen'in de DP'den aday olacağına dikkat çekiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü Ar-Ge Daire Başkanı Yavuz Erbaş,Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü ve İstanbul Milli Eğitim eski Müdürü Ömer Balıbey, SPK eski Başkanı Doğan Cansızlar, Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Veysel Karani Aksungur , Ulaştırma Bakanlığı İdari İşler Başkanı Yunus Çağlayan,Kütahya Emniyet Müdürü Coşkun Hayal,Özelleştirme İdaresi Uzmanı İsmail Avşar, Şükrü Doğan, Yusuf Yetim, Nazım Geriş, Maliye Müfettişi Bilal Yüce, Gelir İdaresi Başkanlığı Müşaviri Fazıl Aydın DP'den aday olan isimler arasında yer alıyor.
ULVİ SARAN AK PARTİ'DEN ADAY
Öte yandan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ulvi Saran'ın AK Parti'den milletvekili adayı olmak üzere Sağlık Bakanlığı'ndaki görevinden istifa ettiği açıklandı. Saran, DP'den aday olacağı yönündeki haberleri yalanlayarak, ”Siyasete AK parti'den devam edeceğim. Zaten başka bir düşüncem de hiç olmadı”dedi.

Kadrolaşma balonu
CHP lideri Deniz Baykal'ın “Milletvekili adaylığı için istifalar kadrolaşmayı gösteriyor” iddiasının gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Bürokraside istifa eden en yakın isimlerin muhalefet partileri MHP, CHP ve DP'yi tercih etmeleri dikkat çekici bulundu. Başbakanlığı döneminde Abdullah Gül'ün müsteşarlığını yapan Fikret Üçcan Milliyetçi Hareket Partisi'nden aday olacak. TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından Meclis'in en tepe noktası olan Genel Sekreterlik görevine atanan Rauf Bozkurt ise önce CHP'den aday olma karar verirken, son olarak Demokrat Parti'de karar kıldığına dikkat çekiliyor.
ÇANKAYA VE YARGI CHP'DE
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in damadı Eximbank Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Kısacıkoğlu CHP'den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Serim'in özel kalem müdürü İbrahim Uysal da CHP'den aday olmak için görevinden istifa etti. Prof.Dr. Necla Arat'ta CHP'den aday olmak için görevinden istifa eden isimler arasında yer alıyor.
KADROLAŞMANIN MİMARI
Adalet Bakanlığı'ndaki kadrolaşmanının mimarı olan dönemin müsteşarı Yusuf Kenan Doğan'da milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Yalçın Karatepe'de CHP'den aday olacak.
VALİ CHP'DEN ADAY
AK Parti tarafından Düzce Valiliğine atanana Halil Nimetoğlu'nun CHP'den milletvekili adayı olmak için istifa ettiğine dikkat çekiliyor. Merkez Valisi Mehmet Ali Türker,Menemen İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Saygı ve Trabzon eski Valisi Adil Yazar CHP'den adaylık için istifa etti.
ÖZKAN İŞARET BEKLİYOR Kanaltürk'ün sahibi Tuncay Özkan'ın adaylık için göz kırptığı ancak Baykal'ın karşı çıktığı öğrenilirken tarihi eser kaçakçılığından yargılanan ve bu gerekçeyle yargılanan Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski Röktörü Yücel Aşkın'ın ismi de kulislerde dile getiriliyor.


Yeni Şafak