Gölbaşındaki evini bir an önce tamamlayıp emeklilik günlerine hazırlanan Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer, görev süresinin uzaması üzerine ruh halini ilginç bir şekilde yorumladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, görev süresinin uzaması konusunda, "Emeklilik günlerine hazırlanıyordum. Süre uzadı. Kendimi terhis olamamış asker gibi hissettim" dedi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yeni cumhurbaşkanı seçilemediği için görev süresinin uzaması konusunda, "Tam terhis olurken süre uzadı. Kendimi terhis olamamış asker gibi hissettim" dedi.
Sezer, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin Anayasa değişikliğinin dar bir zamana sıkıştırıldığı ve sorunun referandumla çözüleceği kanısında olmadığı mesajını verdi.
Köşk'teki mesaisinin dün öğleden sonraki bölümünü sivil toplum kuruluşlarına ayıran Sezer, Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Saadet Ülker, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu, Kastamonu Abdurrahmanpaşa Eğitim Vakfı Başkanı Fehmi Altıkulaçoğlu ve Atatürkçü Düşünce Derneği Batıkent Şubesi yöneticilerini ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

'Ne mutlu bana'
Alınan bilgilere göre, heyet olarak yapılan ziyaret sırasında TİSK Genel Başkanı Kutadgobilik ile Sezer arasında şu diyaloglar geçti:
Kutadgobilik: Efendim, görev süreniz boyunca cumhuriyete sahip çıktınız. Size bundan dolayı çok teşekkür ediyoruz.
Sezer: Eğer hukuk devletinin yerleşmesine, kurumlaşmasına bir katkım olduysa ne mutlu bana... Özel hayatıma geçmeye, emeklilik günlerine hazırlanmaya başlamıştım. Kendimi buna alıştırmıştım. Bu süreç gelişti, süre uzadı, terhis olamadım. Kendimi terhis olamamış asker gibi hissettim. (Neşeli bir ifadeyle ve gülerek).
Kutadgobilik: Anayasal bir husus...
Sezer: Anayasa'nın emrini yerine getiriyorum.
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu da cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören Anayasa değişikliğinin görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:
"Sayın Sezer bir Anayasa hukukçusu. Dolayısıyla var olan parlamenter sistemin bir halk oylaması biçimiyle çözüme ulaşabileceği kanısında olmadığını ifade etti. Bunun da çok sıkışık bir dönem içerisinde değerlendirildiğini, daha uzun vadeli bir değerlendirme yapılması gerektiğini ifade etti." (AYDIN HASAN- BAHAR ATAKAN )MİLLİYET