DSP'nin manevi varisi Rahşan Ecevit, sağdaki güçbirliğinin AKP'nin oylarını düşüreceğini belirterek, CHP-DSP ittifakının nasıl hükümet ortağı olacağını ilk kez anlattı.

Rahşan Ecevit, "Sağda güçbirliği AKP'nin oylarını düşürecektir. Sol yelpazenin güçbirliği ise eskiye nazaran solda çok daha güçlü bir rüzgâr estirecektir. Ve kurulacak hükümetin öyle veya böyle ortağı olacaktır" dedi

CHP ile DSP arasında seçim ittifakı çalışmaları devam ederken, Rahşan Ecevit, solda güçbirliğinin iktidar getireceğini söyledi. Rahşan Ecevit güçbirliği çalışmalarını değerlendirirken, "daha ciddi, daha gerçekçi, daha yumuşak, daha anlayışlı" tavırlar beklediğini belirtti.
Rahşan Ecevit'e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

'Daha anlayışlı olun'
Rahmetli Bülent Ecevit, rahatsızlanmadan kısa bir süre önce sağ sol ayrımı yapmadan partilerin güçbirliği yapmaları gerektiğini söylemiş ve bu yönde önerileri yapmıştı. Rahatsızlandığında siz bu amaçla siyasi partileri ziyaret ettiniz. Bir bakıma Bülent Bey'in siyasi vasiyetini yerine getirdiniz. Bugün geldiğimiz koşullarda sağda ANAP-DYP birleşmesi gerçekleşti. Solda ise DSP ile CHP arasında güçbirliği yapılması için çalışmalar sürüyor. İki partinin seçimde ittifak yapması gündemde. Bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Bülent Ecevit hastalanmadan bir iki gün önce Türkiye'nin karanlık yollara sürüklendiğinden ve Türkiye'nin bu durumdan, ancak bir sağlı sollu güçbirliğiyle kurtulabileceğinden söz etmişti. Bülent Ecevit hastalanınca onun yapmak isteyip de yapmaya fırsat bulamadığını ben onun adına yapmayı düşündüm. Onun güçbirliğiyle ilgili görüşlerini partilere ve sivil toplum kuruluşlarına götürdüm.
Bülent Ecevit'in güçbirliği düşüncesi ziyaret ettiğim kuruluşlara cazip gelmedi. Özellikle partiler kendilerinden çok emindiler. Tabii o günler seçimin yakın olmadığı günlerdi. Bugün ise seçimin tarihi belirlenmiş durumda.

'Güçbirliği iktidar getirir'
Partiler arasında işbirliği, güçbirliği yönünde görüşmeler yapılmakta. Sivil toplum kuruluşları da bu çalışmalara katılmakta, destek olmakta. Biraz sancılı da olsa ümit verici görüşmeler bunlar.
Ben öyle ümit ediyorum ki bugün Türkiye'nin içine düştüğü durumun vahameti idrak edilecek, vatani duygular ağır basacak, daha ciddi, daha gerçekçi, daha yumuşak, daha anlayışlı tavırlar sergilenecektir.

Sağda ve solda güçbirliği AKP iktidarına karşı güçlü bir seçenek oluşturur mu? Sizce güçbirliği sandığa nasıl yansır? Solun iktidar şansı nedir?
- Sağda güçbirliği muhakkak ki AKP'nin oylarını düşürecektir. Sol yelpazenin güçbirliği ise eskiye nazaran solda çok daha güçlü bir rüzgâr estirecektir. Ve kurulacak hükümetin öyle veya böyle ortağı olacaktır.

'AKP baskıcıydı'
AKP'nin cumhurbaşkanlığı sürecini yönetme tarzını nasıl buldunuz?
- Çok baskıcıydı. Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışmayan bir zihniyetin hâkimiyet savaşıydı. Çok şükür bu savaşı kaybettiler.

Tandoğan, Çağlayan, Manisa ve Çanakkale'de büyük mitingler düzenlendi. Bu mitingleri ve verdiği mesajları nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Bizim insanımız biraz geç hareketlenir. Ama hareketlenince de etkili olur. İrtica en çok kadınları vurur. Kadınlarımız şeriat devletine doğru sürüklendiğimizi gördü ve meydanlara çıktı. İrticaya karşı ilk güçbirliğini onlar oluşturdu.

'TSK şeriatın ordusu olmaz'
Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, ilk oylama akşamında Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaparak sürece bir anlamda müdahil oldu. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasını nasıl buldunuz?
- Bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan ve geleceğinden biz nasıl kaygı duyuyorsak, ordumuz da kaygı duyuyor. Bu konuda biz nasıl konuşuyorsak, ordumuz da konuşuyor.
Halkımız irticanın farkında. Meydanlara dökülüp düşüncelerini dile getirdi, hükümeti protesto etti. Ordu, ben de öyle düşünüyorum, demeye getirdi.
Bugünün silahsız irticası yarın silahlanırsa vatandaş ona karşı sözle mi savaşacak? Canını nasıl koruyacak? Demokrasi var diye vatandaşlarımızın göz göre göre ölmelerine izin mi vereceğiz?
Danıştay'a yapılan silahlı saldırıyı unutmayalım. Bugün ordu çıkıp vatandaşa "Korkma, arkanda ben varım" dediyse bunun neresi yanlış?
Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bu ordu kurdu ve bu ordu bir şeriat devletinin ordusu durumuna düşmek istemez.MİLLİYET