TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, özelleştirme kapsamında yarın devir işlemleri yapılacak Mersin Limanı'nda çalışan kurum personelinin hiçbirinin işsiz bırakılmayacağını söyledi.

Karaman, TCDD Genel Müdürlüğüne ait bazı limanların özelleştirme kapsamına alındığını, TCDD'nin bu limanların sadece işletmesini gerçekleştirdiğini anımsattı.

Özelleştirme kapsamındaki Mersin Limanı'nın devri konusunun 2 yıldır beklediğini, Danıştayın geçtiğimiz günlerdeki onayıyla devir işleminin yarın gerçekleştirileceğini belirten Karaman, “İhale kazanan firma, limanı boş olarak istiyor. Biz de bu doğrultuda kura yoluyla personelimizi başka liman ve işletmelerimize aktarıyoruz” dedi.

TCDD Genel Müdürlüğünün 6 ay önce Mersin Limanı'nda çalışan işçilere, kurumun hangi biriminde çalışmak istediklerini anketle sorduğunu, ancak işçilerin Mersin'den ayrılmak istemedikleri için “Kayseri” diye tercih belirttiklerini anlatan Karaman, bunun üzerine çalışanların yeni görevlerinin noter huzurunda kura ile belirlenmesi yolunu tercih ettiklerini söyledi.

“Kimseyi işsiz bırakmayacağız” diyen Karaman, limanda çalışan 850 personelin yaklaşık 400'ünün emekliliği hak ettiğini, ancak yine de istemeleri halinde kurumun diğer birimlerinde çalışmaya devam edebileceklerini kaydetti. Karaman, liman personelinin, kura ile belirlenen yerler dışında çalışmak istemeleri halinde de TCDD Genel Müdürlüğünün kolaylık sağlayacağını belirtti.

Öte yandan, TCDD Genel Müdürlüğü işçilere, kura ile belirlenen yerlere gitmek istememeleri halinde becayiş yapma imkanı da sağladı.

AA