Şırnak'ta incelemelerde bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ, bölücü terör örgütü yok oluncaya kadar operasyonlara artan bir karalılıkla devam edeceklerini söyledi

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, askeri birlikleri denetlemek üzere Şırnak'a geldi. Orgeneral Başbuğ; 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay ve 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz ile birlikte Şırnak bölgesindeki askeri birlikleri denetledikten sonra Vali Selahattin Aparı'yı makamında ziyaret etti. Şırnak Valiği önünde yoğun güvenlik önlemleri altında karşılama töreni düzenlendi.

Orgeneral Başbuğ, ziyarette yaptığı konuşmada, terör örgütünü tamamıyla yok edinceye kadar operasyonlarının kararlılıkla devam edeceğini ifade ederek, "Geçtiğimiz sonbahar ve kış döneminin faaliyetlerini değerlendirmek, bahar ve yaz döneminde güvenlik kuvvetlerimizin yapacakları faaliyetleri görüşmek ve değerlendirmek amacıyla Salı günü 2. Ordu karargahında Malatya'da çalışmalar yaptık. Orada 1 gün boyunca çalışmalar yaptık. Dünden beri de Şırnak bölgesinde bulunmaktayım. Bu süre zarfında imkanlar dahilinde bazı birlikleri denetledik. Polisimizle, askerimizle güvenlik kuvvetleri olarak iç güvenlik harekatına, o gün de söylediğim gibi, kararlılıkla devam ediyoruz. O günkü durumumuzun bugünkü durumumuzdan hiçbir farkı yoktur. 'Karalılık' demek, şu demek; o bölücü terör örgütü yok oluncaya kadar, onu etkisiz hale getirinceye kadar operasyonlarımız devam edecektir. Diğer bir deyişle, kırsalda yerleşim biriminde tek terör örgütü mensubu kalıncaya kadar güvenlik kuvvetleri bu mücadeleye artan bir karalılıkla devam edecektir. Bugün görüştüğüm bütün personelin, en küçük ve en büyük rütbelisine kadar gözlerinde bu kararlılık ışığı gördüm. Bundan kimsenin en ufak şüphesi olmaz. Onun için diyorum ki tekrar, terörü kullanarak ne bu terör örgütü ne de destekleyicileri hedeflerine ve amaçlarına ulaşamayacaklar. Onların bu şansları yok. Jandarmasıyla, polisiyle bütün silahlı kuvvetlerimizin unsurlarıyla zor ama başarılı bir dönem geçirdik ama ne hava ne de mevsim şartları birliklerimizin bu konudaki azim ve karalılığında en ufak bir kırılmaya yol açmayacaktır. Çok başarılı bir dönem geçirdik. silahlı kuvvetleri olarak. Biz bunu söylemiyoruz, bunu teröristler itiraf ediyor. Teröristlerin üst seviyedekilerinin konuşmalarında şu değerlendirmeyi duyuyoruz. 2006 - 2007 yılı içinde bulunduğumuz sürede güvenlik kuvvetlerimiz üzerinde o kadar büyük bir baskı var ki, bu baskının 1994 - 1998 yılları arası Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığı baskıyla aynı şiddette ve seviyede olduğunu itiraf ediyorlar. Dolayısıyla tekrar şunu ifade ediyorum: Güvenlik kuvvetlerimizin tek görevi vardır. O görev de; teröristleri nerede ise bulup etkisiz hale getirmektir. Bu görev, önümüzdeki dönemdeki sürede de artan bir kararlılık ve şiddette devam edecektir" dedi.

Teröre destek vermemeleri konusunda bölge halkına seslenen Orgeneral İlker Başbuğ, "Şırnak bölgemiz terörle mücadele hayati öneme haiz bölgelerden birisidir. Bizim her zaman ifade ettiğimiz ve üzerinde durduğumuz nokta şudur: Bölge halkımızın devamlı yanımızda olması, desteğini bize vermesi, bizi mutlu ediyor ve biz bunu Şırnak'ta görüyoruz. Gelirken sokakta da bunu gördüm. Bunun için çok önemli. Her zaman söylüyoruz; terör örgütü en büyük zararı kime, nereye verdi? Bölge halına verdi. Düşünün, bu terör olmasaydı Türkiye şu an neredeydi, bölgemiz şu an neredeydi, Şırnak şu an neredeydi ve diğer bölgelerimizdeki iller nerede olacaklardı. Onun için en büyük zararı gören halkımıza sesleniyoruz: Teröre destek vermeyin. Biz bu terörü etkisizleştirip bitirmek mecburiyetindeyiz. Mücadelemizde elbette bölge halkından her zaman destek aldık. Bu destek, önümüzdeki dönemde de devam edecek. İnancımız vardır. Şırnak önemli, bu nedenle yoğun programımıza rağmen valimizi ziyaret etmeden geçemedim. Gerçekten Sayın Valimizin, gerek Şırnak ilimize yaptığı hizmetler gerekse de güvenlik kuvvetlerimize verdiği destek ve ilişkilerden mutluluk duyuyoruz. Bunun yanında, Tümen komutanımızla olan ilişkisi ve Şırnak halkıyla olan diyaloğu ve yaptığı hizmetler nedeniye huzurunuzda kendilerine teşekkür ediyorum, sonraki süreçte de başarılarının devamını diliyorum" diye konuştu.

Bir gazetecinin, 'Kuzey Irak'a operasyon düzenleyecek misiniz?' sorusuna karşılık Başbuğ, "Bu soru sorulmaz. Askeri olarak da bu soruya cevap vermem. Ancak, biliyorsunuz; Kuzey Irak'a yapılacak operasyonla iligili Genel Kurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 12 Nisan'da yaptığı basın toplantısında Türk Silahlı Kuvvetlerimizin görüş ve düşüncelerini ifade etmişti. Bunun üzerine ekleyeceğim bir şey yok" dedi.

'Bölgede 20 bin skrinin operasyon halinde olduğu' yönündeki soruya karşılık ise Orgeneral Başbuğ, "Yeni bir olay değil. Kış ayında bölgeden çekilen birliklerimiz, bahar - yaz ile birlikte tekrar bölgeye dönüyor. Bu yeni bir şey değil. Rutin olarak yapılan askeri sevkıyatlardır. Operasyonlarımız kararlılıkla bölgede devam edecektir" ifadesini kullandı.

İHA