Doğru Yol Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Şaylı, ''Cumhurbaşkanı seçiminde parti olarak ikilemde kaldık'' dedi.

Şaylı, Aydın'da partili kadınlarla yaptığı toplantıda, ülke nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan kadınların karar alma mekanizmasında çok düşük oranlarda yer aldığını ifade etti.
Ayşe Türkiye'de 550 milletvekili arasından 24 tanesinin, 850 kaymakam ve vali arasından da 18'inin kadın olduğunu belirtti.
Kadınların siyaset yapmasının fedakarlık olmadığını, kadının, fedakarlığını sadece evladına ve vatanına göstereceğini ifade eden Ayşe Şaylı, ülkenin birtakım problemlerine hakim olup bunlardan rahatsızlık duyulmasının sorumluluk duygusundan kaynaklandığını söyledi.
Şaylı, Türkiye'de kadınların ekonomide ve siyasette olmaması nedeniyle ülkenin ''yarım beyin ve yarım randımanla'' çalıştığını ifade ederek, ''Siyasi partilerin iki şeyden birine karar vermesi lazım. Ya ülkenin gelişmesi için kadınların sesine kulak verecekler ya da ülkeyi böyle hamasi konuşmalarla yönetmeye devam edecekler'' dedi.
Cumhurbaşkanı olacak kişinin halkın genel mutabakatı ile seçilmesi gerektiğini kaydeden Şaylı, şunları söyledi:
''Hükümet, Siyasi Partiler Kanunu'ndaki birtakım sıkıntılardan dolayı yüzde 60'lık bir temsille gelmiş olabilir. Cumhurbaşkanı seçilecek kişi Türkiye'nin en görülen yüzü olduğu için hiç olmazsa halkın yarısından bir fazlasının oyuyla o koltuğa oturmalıdır. Kimse cumhurbaşkanı seçimi sürecinde partimizin ne söylediğine bakmadı. Meclise girsek 'AK Parti'nin, girmesek 'CHP'nin yanında yer alıyorsunuz' dediler. Bu yüzden cumhurbaşkanı seçiminde parti olarak ikilemde kaldık.'' DYP Kadın Kolları Başkanı Şaylı, kadınların hangi partiden olursa olsun mutlaka siyasete girmesi ve 22 Temmuz seçimlerinde oylarını kullanmaları gerektiğini sözlerine ekledi.