Yatırım Bankası Merrill Lynch, 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimlerde Meclis'e üç parti gireceğini öngören bir rapor yayınladı. Raporda, Başkent Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayınlanan ankete atıfta bulunuldu.

Ankette, mart sonuna kıyasla bakıldığında, AKP'nin oylarını yüzde 27.6'dan yüzde 29.7'ye yükselttiği görüşüne yer verildi.
Raporda, CHP'nin aynı dönemde düzenlenen mitinglerin de etkisiyle oyunu yüzde 13.8'den yüzde 15.4'e çıkardığı vurgulanırken, Meclis'e girecek üçüncü parti olarak DYP'nin yer aldığı ifade edildi.
DYP ÜÇÜNCÜ PARTİ
DYP'nin oylarında küçük bir azalma olduğu görüşüne yer veren banka raporunda, yüzde 0.4'lük düşüşe rağmen yüzde 12.7 ile Meclis'teki üçüncü parti olacağına vurgu yapılıyor. Ancak, bu noktada anketin 1 Mayıs tarihi itibarıyla yapıldığına ve oylarda DYP ile Anavatan'ın birleşmesinden kaynaklanan bir artış olup olmayacağına yönelik belirsizliğe dikkat etmek gerekiyor. Raporda, son dönemdeki gelişmelerin kaybedeni olarak ise MHP gösteriliyor. Mart sonu ile Mayıs başı arasındaki dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle MHP'nin oyunun yüzde 8.2'den yüzde 7.1'e gerilediği ifade ediliyor.
KARARSIZ SEÇMEN BİLİNMEZİ
Raporun dikkat çekici bir başka yönü ise özellikle yüzde 10'luk kararsız seçmenin yönünün, seçimin dengeleri üzerinde etkili olabileceği görüşü. Bu kadar oynak bir siyasi tabanda, kararsız seçmenlerin seçimin kaderi üzerindeki etkisinin daha da fazla olabileceği vurgulanıyor.
Yüzde 10'luk seçim barajını aşabilmek için önümüzdeki kısa vadede bazı ittifak arayışlarının da yaşanabileceği raporda yer alan öngörüler arasında. Merrill Lynch raporunda, yayınlanan anketlerin örneklem büyüklüğüyle ilgili küçük bir çekinceye de yer veriliyor ve "Seçime yaklaştıkça açıklanacak olan anketler, seçim öncesi resmin netleşmesi için daha da fazla gösterge niteliği taşıyacaktır" deniliyor.
Merrill Lynch, yaşanan siyasi belirsizliklere rağmen, Türkiye için yatırım tavsiyesini hala "tut" olarak koruduğunu da raporda bir kez daha vurguluyor. Merrill Lynch'in baz aldığı ankete göre, AKP yüzde 30'a yaklaşıyor, CHP de yükselişte. Banka raporunda üçüncü parti olarak yüzde 12.7 ile DYP'nin meclise gireceği öngörülüyor.
Yatırım Bankası Merrill Lynch, 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimlerde Meclis'e üç parti gireceğini öngören bir rapor yayınladı. Bankanın gelişmekte olan piyasaları analiz ettiği günlük raporunda, Başkent Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayınlanan ankete atıfta bulunuldu.
Ankette, mart sonuna kıyasla bakıldığında, AKP'nin oylarını yüzde 27.6'dan yüzde 29.7'ye yükselttiği görüşüne yer verildi. Raporda, CHP'nin aynı dönemde düzenlenen mitinglerin de etkisiyle oyunu yüzde 13.8'den yüzde 15.4'e çıkardığı vurgulanırken, Meclis'e girecek üçüncü parti olarak DYP'nin yer aldığı ifade edildi.

Merrill Lynch'e göre Meclis'e 3 partili girer

Uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch dün yayınladığı raporunda, Ak Parti'nin oy oranının erken seçimler öncesinde yüzde 30'a yaklaştığına, CHP'nin de yine oy oranını yükselttiğine dikkat çekti. Merrill Lynch, Anavatan'la birleşen DYP'nin ise yüzde 12,7 oy oranıyla Meclis'e girecek üçüncü parti olacağını iddia etti.

Kurumun yayınladığı raporda, Başkent Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayınlanan ankete dikkat çekilerek, mart sonuna kıyasla bakıldığında, Ak Parti'nin oylarının yüzde 27.6'dan yüzde 29.7'ya, CHP'nin aynı dönemde düzenlenen mitinglerin de etkisiyle oyunu yüzde 13.8'den yüzde 15.4'e çıkardığı belirtildi.
Raporunda, DYP'nin oylarında yüzde 0,4 gibi az da olsa bir gerileme olduğunu vurgulayan Merrill Lynch, DYP'nin Meclis'teki üçüncü parti olacağına savundu. MHP'nin oy oranının mart sonuna göre yüzde 8.2'den yüzde 7.1'e gerilediğine dikkat çekilen raporda, yüzde 10'luk kararsız seçmenin seçimin dengelerini değiştirebileceği belirtiliyor. Raporda, yüzde 10'luk seçim barajını aşabilmek için kısa vadede ittifak arayışlarının artabileceği ifade ediliyor.


HABER7