DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP ile birleşme konusunda parti içerisinde muhalif ses olmadığını belirterek, "Birleşme olmaz ise ne yapacaksınız?" sorusuna şu cevabı verdi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Bir tane bile muhalif yok bizim partimizde. Farklı görüşleri konuşuyoruz, bu demokrasinin gereği'' dedi. DSP'de, 22 Temmuzda yapılacak milletvekili genel seçimi için aday adaylığı başvurularının yarın başlayacağı bildirildi
Parti genel merkezinde gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Sezer, soruları da yanıtladı. Sezer, bir gazetecinin, CHP-DSP iş birliği görüşmelerini hatırlatarak, ''Birleşin sloganları var. Halk sizi zorluyor diyebilir miyiz?'' sorusu üzerine, halkın bu söylemlerinden yaklaşık 1 yıl önce DSP'nin, güç birliği olması gerektiğini söylediğini hatırlattı. Sezer, ''Çünkü AKP, Türkiye'yi karanlığa götürüyor. Bir cumhurbaşkanı seçimi, nerelere dayandı? Önümüzdeki parlamento, hemen cumhurbaşkanı seçecek. Biz, bu aşamaya gelineceğini 3 yıldır görüyorduk. Son 1 yıldır da çok net çağrılarda bulunuyoruz. Çağrımıza son gün, son gece yanıt geldi ama olumlu bir gelişme'' dedi.

Sezer, ''CHP ile iş birliğiyle ilgili DSP'de bir memnuniyetsizlik olduğunun'' söylendiğinin ifade edilmesi üzerine, partidekilerin çekincelerini, görüşlerini dile getirdiklerini, ancak bunun olumsuzluk anlamında değerlendirilmemesi gerektiğini kaydetti. DSP'nin varlığının, Türkiye'nin güvencesi olduğunu, Türkiye'nin en önemli düşünen entelektüel kesimlerinin de bunu söylediklerini belirten Sezer, ''Öyleyse DSP'nin varlığını etkin bir şekilde koruyup geleceğe aktarmak önemli. Belli kaygıları olan arkadaşlarımız olabilir, doğal karşılıyorum'' dedi.

Sezer, ''CHP ile iş birliği sürecinin neden uzadığı'' sorusuna karşılık, bunun önemli bir karar olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Sadece iki kişi evlenirken bile aylarca süren görüşmeler oluyor. Şimdi iki koca örgüt, iki koca yapı, farklılıkları da barındıran iki yapı... Bunu doğal karşılamak gerek, sağlıklısı böyle olur. Öbür türlüsü, günlük heyecanlarla çok da ne olup ne yapılacağı hesaplanmadan atılmış adımlar olabilir. 'Acele giden ecele gider' diye bir söz var Türkiye'de ama bunu derken bu iş seçimlerden önce olur.''

''MUHALİF YOK''
Sezer, bir gazetede yer alan haberde milletvekili adayı olmamasının, DSP'deki muhaliflerin, ''istifa ederseniz kurultayı toplar, yeni genel başkan seçer yolumuza devam ederiz'' tehdidinden kaynaklandığının iddia edildiğini belirterek, şunları kaydetti: ''Bir tane bile muhalif yok bizim partimizde. Farklı görüşleri konuşuyoruz, bu demokrasinin gereği. Ama bir arkadaşımız yok ki, şöyle olursa, şöyle yapar... Tam tersi tüm arkadaşlarımız, il başkanlarımız, parti meclisi üyelerimiz, başkanlık kurulu üyelerimiz 'hep birlikteyiz' diyor. Bir kişi bile bunun dışında gösterilemez. Bunu düşünerek de değil, Zeki Sezer'in çok önce aldığı karar o. Bunun kanıtı var. Bunu ben Deniz Baykal'a o gün söyledim. Bu konular hiç örgütümüzde, buradaki arkadaşlarımızla konuşulmadan önce Sayın Baykal'a söylediğim bir şeydir. Kişisel durumlarımızı da aşmamız lazım. Benim aday olmamam da herhalde kişisel durumlarımızı aştığımızı gösterir.''

Baykal'ın Pazar günkü mitinge kendisini çağırdığının hatırlatılması üzerine, basın üzerinden cevap vermek istemediğini belirten Sezer, DSP'nin Cumartesi günü Amasya'da miting yapacağını söyledi. Sezer, ''Merkez yöneticileri için istifa gerekiyor mu?'' sorusu üzerine, merkez yöneticileri için öyle bir istifa zorunluluğu bulunmadığını ifade etti. Bir başka soruyu yanıtlarken de CHP ile birleşmediklerini ifade eden Sezer, ''Biz kendi kimliğimizi koruyup güçlendirerek, cumhuriyeti korumaya karar verdik'' diye konuştu.
CHP ile görüştükleri bu süreçte başka herhangi bir parti ile görüşmediklerini, bunun aksi bir davranışın şık olmayacağını dile getiren Sezer, ''Bizim düşüncemiz, çok daha geniş bir birliktelikti, soldan da başka kesimlerin katılabileceği, gerekiyorsa sağdan da'' dedi.
Sezer, yaptıkları görüşmede Baykal'ın, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'a soğuk baktığı yönündeki söylentilerin anımsatılması üzerine, ''CHP'nin buna sıcak bakmadığını herkes biliyor, benim söylememe gerek yok'' diye konuştu. Zeki Sezer, ''İş birliği çalışmaları yürümezse DSP seçime tek başına mı girecek'' sorusuna da, ''DSP tek başına seçime hazır, hem de en hazır parti'' yanıtını verdi. DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan'ın, CHP ile görüşmelerin bugün olacağını söylediğinin belirtilmesi üzerine Sezer, ''Görüşme gereği olursa, onlar bizden, bizler onlardan istediğinde görüşebilir durumdayız'' diye konuştu. Sezer, CHP ile görüşmeler sırasında iş birliğiyle ilgili teknik çalışmaların henüz detaylı yapılmadığını belirtti. Sezer, ''İş birliği kararı alırsanız, beraber mitinglere katılacak mısınız?'' sorusuna, bunu konuşmadıklarını, ancak kendi örgütlerinin etkin olarak kampanyaya katkı vereceğini söyledi.

BAŞVURULAR 11 MAYIS'TA BAŞLIYOR
DSP'de, 22 Temmuzda yapılacak milletvekili genel seçimi için aday adaylığı başvurularının yarın başlayacağı bildirildi. DSP Genel Başkan Yardımcısı Masum Türker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milletvekilliği aday adaylığı başvurularının yarın başlayacağını, 28 Mayısta ise sona ereceğini bildirdi. Aday adaylığı başvuru formlarına DSP'nin internet sitesinden ulaşılabileceğini ifade eden Türker, başvuru ücreti olarak erkek adaylardan bin YTL, kadın adaylardan ise 500 YTL alınacağını belirtti. Türker, ''CHP ile iş birliği yapılması halinde aday olmayacağını'' da söyledi.


AA