TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği paketinin, ''Cumhurbaşkanının halk oyuyla ve 5 artı 5 sistemiyle seçilmesini'' öngören 4. maddesi, 370 oyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, 2. turu yapılan Anayasa değişikliği paketinin, ''Cumhurbaşkanının halk oyu ve 5 artı 5 sistemiyle seçilmesini'' öngören 4. maddesi, 1 ret oyuna karşı, 370 oyla kabul edildi.
Genel Kurulda verilen aranın ardından TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yerine, birleşimi Başkanvekili Nevzat Pakdil yönetti. Anayasanın 102. maddesinde değişiklik öngören ve ''Cumhurbaşkanının halk tarafından ve 5 artı 5 sistemiyle seçilmesini'' düzenleyen maddenin gizli oylamasına, 374 milletvekili katıldı. Madde, 1 ret oyuna karşılık 370 oyla kabul edildi. Oylamada, 2 oy geçersiz sayılırken, 1 oy da boş çıktı. Madde, cumhurbaşkanının, 40 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilmesini öngörüyor. Kabul edilen maddeye göre, cumhurbaşkanı görev süresi 5 yıl olacak, bir kimse en fazla iki defa (5 artı 5)cumhurbaşkanı seçilecek. Cumhurbaşkanlığına TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi, 20 milletvekilinin yazılı teklifi ile mümkün olacak. Ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçimlerinde geçerli oyların toplamı birlikte hesaplandığında yüzde 10'u geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilecek. Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile işbirliği kesilecek ve TBMM üyeliği sona erecek.
ERDOĞAN, LOKMAN AYVA İLE ŞAKALAŞTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oyunu kullandıktan sonra Genel Kuruldan çıkarken görme özürlü AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva'nın yanına gitti. Kendisiyle bir süre sohbet eden Erdoğan, Ayva'yla şakalaştı. Erdoğan, Ayva'yı yanaklarından okşadı. CHP'li milletvekilleri oy kullanmazken, Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın oy kullandığı görüldü. ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu da Genel Kurula gelerek, maddenin gizli oylama sonuçlarını bekledi. Genel Kurulda daha sonra, ''Cumhurbaşkanı seçim sürecini'' düzenleyen 5. maddenin gizli oylamasına geçildi.
OYLANAN DİĞER 3 MADDE
TBMM Genel Kurulunda, ''milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifi 367 oyla kabul edildi..
Anayasa değişikliği teklifinin, ''Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) görev ve yetkileri kaps****** cumhurbaşkanı seçimine ilişkin usul ve esasların da dahil edilmesini'' öngören 2. maddesi, 55 ret oyuna karşı, 376 oyla kabul edildi.
TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği paketinin, ''Meclis'in, bütün işlerinde üye tamsayısının en az üçte biriyle (184) toplanmasını'' öngören 3. maddesi, 1 ret oyuna karşı, 375 oyla kabul edildi.
OYLAMA YAPILIYOR
TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın başkanlığında toplanan Genel Kurulda, AK Parti tarafından hazırlanan ve ANAVATAN'lı bazı milletvekillerinin de imza koyduğu, ''Seçimlerin 4 yılda bir yapılması, cumhurbaşkanının halk tarafından ve 5 artı 5 sistemiyle seçilmesinin'' de aralarında bulunduğu Anayasa değişikliği paketinin 2. tur oylamasına geçildi.
Genel Kurulda oylamaya geçilmeden önce, CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, söz isteyerek, Arınç'tan hangi bakanın, hangi bakana oy kullanması için vekalet verdiğini açıklamasını istedi.
Arınç, özel ve genel vekalet veren bakanların dilekçelerinin ''elinin altında bulunduğunu'' ifade ederek, üç bakanın dilekçesini örnek gösterdi. Buna göre, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e; Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Beşir Atalay'a; Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a vekalet verdi.
Genel Kurulu’nda, 'seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını, cumhurbaşkanının 5 artı 5 sistemi ve halkoyuyla seçilmesini' öngören Anayasa değişikliği teklifinin birinci tur oylaması 7 Mayıs'ta yapılmıştı.

Birleşik oy pusulası da gündemde
AK Parti yönetimi, seçilme yaşının 25'e indirilmesi ve bağımsız adayların birleşik oy pusulasında gösterilmesini öngören düzenlemeyi de Anayasa değişikliği paketinden çıkararak hayata geçirmeye çalışıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 25 yaşındaki adayların başvurusunu kabul edeceklerini, oy pusulası konusunu da bugün bir önerge ile Meclis gündemine getireceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, '25 yaşındakilerden aday göstereceğiz, neticesi ne olur, bilmem' dedi. Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, 'Anayasa değişti ve seçilme yaşı 25 olarak belirlendi. Anayasa, üst norm olduğu için, Anayasa hükmü uygulanır. Anayasa hükümleri, seçim kanunu hükümlerinin üstündedir' diye konuştu.

Zira, seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, bir yıl içinde yapılan seçimlerde uygulanamıyor.

AK Parti, 25 yaşla ilgili düzenlemenin yasa değil, Anayasa değişikliği olduğuna dikkat çekiyor, dolayısıyla bir yıl beklemek gerekmediğini savunuyor. Son kararı, Yüksek Seçim Kurulu verecek.

YSK Başkanvekili Ahmet Başpınar, seçilme yaşı ile ilgili başvuruların henüz gündemlerinde olmadığını, bu konuda Meclis ile herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadıklarını söyledi.


AA