CHP-DSP ittifakında milletvekili adayı olmayacağını açıklayarak herkesi şaşırtan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, niçin aday olmayacağını açıkladı.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP ile iş birliği olması halinde aday olmayacağına ilişkin kararını CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ilk görüştüğünde sunduğunu söyledi. Sezer, parti genel merkezinden çıkışında, gazetecilerin milletvekili adayı olmayacağı yönündeki açıklamasına ilişkin sorularını yanıtladı.
Sezer, ''Ben, DSP'nin, solda CHP ve DSP'nin iş birliği gerçekleşecekse, o şekilde seçime gidilecekse, kampanyada etkin bir şekilde örgütleriyle birlikte yer almasını istiyorum. Bu nedenle DSP Genel Başkanı olarak o kampanyaları yürütme kararlılığındayım'' dedi.
Konuya ilişkin bazı haberlerin farklı yorumlarla kamuoyuna sunulduğunu, oysa aday olmayacağına ilişkin görüşünü dün belirlemediğini dile getiren Sezer, ''Sayın Baykal ile ilk görüştüğümüzde bu kararımı zaten kendisine sunmuştum'' diye konuştu. Gazetecilerin, ''Bir fedakarlık söz konusu mu?'' sorusuna ise Sezer, şu yanıtı verdi: ''Hayır efendim niye fedakarlık olsun. Ben milletvekilliği yaptım, bakanlık yaptım. Milletvekilliği fedakarlık edilecek bir yer falan değil, öyle düşünülmesin. Fedakarlık değil, bir gereklilik, bir kampanyayı etkin yürütme, Türkiye'yi aydınlığa çıkarma gerekliliği. Özveri birçok konuda yapılabilinir ama milletvekili adayı olmamak herhalde önemli özveri değildir.''


AA