Bıyıklı kadın fotoğraflı kampanya ile dikkatleri çeken Ka-Der, kadınların 'kaderinin' değişmesi için tüm kadınlara yapılacak erken seçimler için çağrıda bulundu.

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (Ka-Der), tüm kadınları yapılacak erken seçimler için aday adayı olmaya davet etti ve ''Haydi Kadınlar Meclise'' çağrısında bulundu.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, seçimlerin erkene alındığı anımsatılarak, kadınların 1997 yılından beri ''olumlu destek politikaları'' yani ''kota'' için yasal düzenlemeler istediği belirtildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''Kadınlar daha çok aday olmalı, parti yöneticileri kadın adayları listelerin alt sıralarına koymamalı, kadınlar daha çok seçilmeli. TBMM'de şu andaki kadın temsili oranı yüzde 4.4 olsa da 14 Nisandan beri açıkça göründüğü gibi sokağa çıkan, konuşan, isteyen, reddeden, davranmaya geçen kalabalıkların ezici çoğunluğu kadın.'' Açıklamada, siyasi partilerin kadın kollarından, STK'lardan ve bürokrasiden çok sayıda kadının aday adayı olacağının görüldüğü de kaydedilerek, ''Yıllardır siyaset alanından uzak duran, hatta oy vermeye gitmeyerek siyasi partileri ve yönetim şekillerini pasif direnişle protesto eden kadınlar, artık siyasette biz de varız diyorlar'' denildi.

Seçime girecek her partinin seçilebilir sıralarda en az yüzde 30 kadın aday göstermesi gerektiği ifade edilen açıklamada, kadınların da temsil etme ve seçilmeye daha çok talip olması gerektiği vurgulandı. BM Kalkınma Programı (UNDP) ile Ka-Der'in 2006 yılında yaptırdığı bir kamuoyu araştırmasına göre, Türkiye'nin yüzde 82'sinin kadın siyasetçi sayısının artmasını istediğinin görüldüğü belirtilen açıklamada, kadın aday sayısının yüksekliğinin parti oylarını yüzde 25 oranında artıracağı dile getirildi. Aday adayı kadınların 14 Mayısa kadar adaylık dosyalarını çok acele hazırlamaları gerektiği belirtilen açıklamada, aday adaylarının öncelikle seçime katılmak istedikleri parti bürolarından adaylık formu almaları ve 14 Mayıs akşamına kadar teslim belgesi karşılığında partilerin il başkanlıkları veya genel merkezlerine teslim etmeleri gerektiği vurgulandı. Açıklamada, aday adayı olmaya hazırlanan kadınların danışmanlık desteği için Ka-Der'in İstanbul ''0212-2732535'' ve Ankara Şubesinin ''0312-4678816'' numaralı telefonlarından, ''www.ka-der.org.tr'', ''www.kadinlarmeclise.com'', ''www.haydikadinlarmeclise.com'' adreslerinden bilgi alabilecekleri belirtildi.


AA