Hakem, maçı oynanırken durdurdu. Ve top, seçmenin ayağına geçti. Skoru sandık söyleyecek. İyi de ne diyecek? Milliyet yazarı Can Dündar 4 ilden edindiği gözlemlerini yazdı:

Anadolu ne diyor?

Hakem, maçı oynanırken durdurdu. Ve top, seçmenin ayağına geçti. Skoru sandık söyleyecek.
İyi de ne diyecek?
Bu soruyu Anadolu'nun değişik kentlerinde tecrübesine, sezgisine güvendiğim birkaç dosta sordum. Gözlemlerini özetliyorum:
* * *

İZMİR:
"AKP'nin cumhurbaşkanı seçememesi ve geri adım atmak zorunda kalması bir zafer havası yarattı.
İzmir bayram yeri gibi... Ticaret Odası evlere 100 bin bayrak dağıttı. Herkes bayrak astı. Hâlâ kapışılıyor. Bu hafta sonu Türkiye'nin en büyük mitingini yapma iddiası var.
Solda birlik de umut yarattı. Oradan bir ittifak kararı çıkarsa, hele iki lider bunu İzmir mitinginde el ele açıklarsa büyük bir sinerji doğar. Ve oylar oraya akar.
İzmir Başbakan'ın "gâvur" imasını unutmadı daha... Bunu sandıkta cezalandıracaktır. DP'nin fazla şansı yok. Ama varoşlarda Genç Parti çalışıyor. Son seçimde Uzan, en çok oyu yüzde 17 ile İzmir'den almıştı. Yine iyi çalışıyorlar."

DİYARBAKIR:
"'350 milletvekiliyle gelmiş bir harekete bile, üstelik Şemdinli vs. gibi konularda alttan aldığı halde tahammül edemedi rejim... AKP cesaretsizliğinin, basiretsizliğinin bedelini ödüyor' havası var. Ama sandıkta tepetaklak olacakmış gibi görünmüyor. Tersine seçime ciddi hazırlanıyorlar. 1 yıldır mahalle toplantıları, ev ziyaretleri yapıyorlar.
İktidar olmanın getirdiği bir oy kaybı olabilir, ama yine ciddi milletvekili çıkarırlar.
Seçimin yaza gelmesi buraları etkilemez; militan taban her koşulda sandığa gider; bu işten Batı'da merkez partileri zararlı çıkar.
Solda birlik arayışı, Kürt cenahında pek heyecan yaratmadı. Çünkü sol gibi görünmüyor. DTP bağımsız adaylar çıkaracak. Amaç, Meclis'te grup kurmak... 20 kadar milletvekili sokup 1965'in TİP'i gibi bir katkı yapabilirler. Hatta AKP ucu ucuna Meclis'e girip de CHP-MHP-DP gibi bir koalisyonla karşı karşıya kalırsa DTP kilit rol oynayabilir."

DENİZLİ:
"Denizli geleneksel olarak merkez sağa yakındır. Şehrin 2 milyar dolar ihracatı var. 140 bin kişi sigortalı çalışıyor. 200 bin öğrenci okuyor.
Ekonomi canlıydı. Şimdi bu kargaşa moral bozdu. İstikrarın zedelenmesi tedirginlik yarattı. Suratlar asıldı. Bundan dolayı daha çok AKP suçlanıyor. Mağduriyet havası yok; tersine 'İşi doğru dürüst götüremediler, ellerine yüzlerine bulaştırdılar' tepkisi daha yaygın.
'Keşke Köşk'e uzlaşmayla birini seçip yola devam etselerdi. Şimdi bu yüzden hükümetten de olacaklar. İşlerimiz bozulacak' havası var.
'AKP'li adaya devlet izin vermeyecek' kanısı yerleşti. Vatandaş gerginlik değil istikrar istiyor. O yüzden 'Yolumuzu kestiler' diye ağlamak ya da çatışmak AKP'nin oyunu artırmaz."

ORDU:
"Karadeniz tepkili... 2 senedir fındık üreticisi don ve AKP yüzünden mağdur oldu. Mahsul ağustosta toplandığından herkes 'Seçim sonbaharda olur, öncesinde fındığa iyi bir fiyat alırız' umudundaydı. Temmuzda seçim kararıyla umutlar söndü.
Karadeniz otoyolu bölgeye bir canlılık getirdi, ama fındık vatandaşın asıl geçim kapısı... AKP'li milletvekilleri bu yüzden sokağa çıkamaz hale gelmişti. Şimdi gelip oy isterken zorlanacaklar.
Seçmenin çoğu oy vermeyeceği partiyi biliyor, ama vereceği partiyi bilmiyor. İttifaklar yol gösterici olabilir. Sağ seçmen DP'ye gidebilir. Ama asıl beklenen soldaki birleşme... Başarabilirlerse ciddi bir çekim yaratır.
Asıl sorun yaylada... Yayla mevsimi haziranda başlar. Fındık toplama öncesi temmuzda hareketlilik yaşanır. Ordulunun yüzde 30-40'ı tatilde, yaylada ya da köyde olur. Sol ya da sağ seçmen 10 kilometrelik yayladan sandığa gelmez de AKP'li Almanya'dan gelip oyunu verir."