Irak'ta şiddet bu kez Erbil'i vurdu: Birisi Türk 19 ölüŞiddetin bir türlü önlenemediği Irak'ta bombalı saldırılar çoğunlukla başkent Bağdat'ta gerçekleşirken dün ülkenin kuzeyi hedef alındı.Kürt milletvekilleri, saldırıdan Sünnî bir grubu ve El Kaide'yi sorumlu tuttu. Saldırıda Sivaslı Bülent Özdemir hayatını kaybetti. (Küçük resim)
Bölgesel Kürt yönetiminin kontrolündeki Erbil'de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 19 kişi öldü, 80'den fazla kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenlerden birisinin Bülent Özdemir isimli Türk işçisi olduğu açıklandı. Saldırının, bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani'nin önceki gün Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmadan hemen sonra olması dikkat çekti.
Patlama, dün sabah saatlerinde Erbil'in 60. Cadde'si üzerinde yan yana bulunan İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü binalarının önünde park etmiş bir kamyonun infilak etmesi sonucu meydana geldi. Saldırıda ölenler arasında polisler olduğu da belirtildi. Patlamada civardaki binalar zarar gördü ve camları döküldü. Ölü sayısını bölgesel Sağlık Bakanlığı, en az 19 olarak açıklarken, bölgesel İçişleri Bakanlığı sayının 14 olduğunu duyurdu. Batılı insan hakları örgütleri, Iraklı yetkililerin ölü sayısının düşük gösterdiğini belirtiyor.
Irak'ın genelinde saldırılar düzenlenmesine rağmen ülkenin kuzeyi nispeten sakin bir görünüm sergiliyordu. Saldırının ardından Kürt milletvekili Mahmud Osman, olaydan Sünni grup Ensar el Sünne'yi ve El Kaide ile bağlantısı olan Kürt grubu Ensar el İslam isimli grupları sorumlu tuttu. Ensar el İslam grubu, daha önce de Kürt yetkililere yönelik suikast girişimleri düzenlemişti. Mahmud Osman, bölge polisinin geçen hafta Süleymaniye'de bir hücreye baskın düzenlediğini ve direnişçilerin çok büyük bir saldırı planladıklarının öğrenildiğini iddia etti. Osman, yakalanan kişilerin sorgulamalarında "İran'da eğitim gördüklerini itiraf ettiklerini" savundu. Erbil'de, 1 Şubat 2004'te Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) merkezlerine düzenlenen saldırılarda 105 ve 4 Mayıs 2005'te düzenlenen intihar saldırısında da 60 kişi ölmüştü. Patlamanın gerçekleştiği caddede, bir Türk firması olan Taşyapı'nın altyapı ve asfalt çalışmaları yürüttüğü ve ölenler arasında, binada çalışan temizlik işçilerinin de olduğu kaydedildi. Hayatını kaybeden kişinin isminin Bülent Özdemir olduğu, yaralanan 2 işçinin isimlerinin ise Eyüp ve Bayram olduğu öğrenildi. Bülent Özdemir'in Sivaslı olduğu ve bu üç kişinin akraba oldukları belirtildi. Ölen Türk işçinin 2 çocuğu olduğu ve bunlardan birisinin özürlü olduğu öğrenildi. Bu arada, yine ülkenin kuzeyindeki Kerkük kentinde dört gazeteci, uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Gazetecilerin ABD destekli Raad adlı bir yerel yayın kuruluşunda çalıştıkları belirtildi. BM son insan hakları raporunda K. Irak'taki yolsuzlukları, temel hizmetlerin verilememesini ve kamuoyunu ilgilendiren konuları kaleme alan gazetecilerin baskılarla karşılaştığı ve gözaltına alındıkları vurgulanarak bölgesel Kürt yönetimi eleştirilmişti.
Alihan Hasanoğlu / Erbil, Cihan