Amerikan sivil toplum örgütü "Freedom House", dünyada değişime direnen en baskıcı 17 ülke arasında Sudan, Kuzey Kore ve Özbekistan'ın bulunduğunu belirtti.

Freedom House'ın açıklamasında, "Kötünün Kötüsü: Dünyanın En Baskıcı Toplumları, 2007" raporunda, siyasal haklar ve sivil özgürlükler açısından 17 ülkenin adı açıklanırken, 13 ülkenin de en az 5 yıldır bu listede olduğuna dikkat çekildi.
Raporda, en baskıcı rejimler olarak ayrıntılı durumları ele alınan ülkeler şunlar: Belarus, Çin, Fildişi Sahili, Ekvator Ginesi, Eritre, Laos, Libya, Kuzey Kore, Küba, Myanmar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Suriye, Türkmenistan, Özbekistan ve Zimbabve.
Bu ülkelere ilaveten bölge ya da özerk yönetim olarak Çeçenistan, Tibet ve Batı Sahra da listede yer aldı.
Raporda, "Kötünün Kötüsü" raporunda ilk kez bu yıl listeye dahil olan Fildişi Sahili'nin yanı sıra Belarus, Ekvator Ginesi ve Zimbabve dışındaki ülkelerin 2002 ya da daha öncesinden beri listede olduğu kaydedildi.
"Kötünün Kötüsü" raporu, Freedom House'ın her yıl yayımladığı Dünyada Özgürlükler ile ilgili geniş çaplı raporun bir kısmını oluşturuyor. Daha sonra ayrıntılı olarak açıklanacak olan "Dünyadaki Özgürlükler 2007" raporunda Türkiye'nin "kısmen özgür" değerlendirmesinin değişmediği belirtiliyor

Kaynak : AA