Cumhurbaşkanı olması CHP' nin Anayasa Mahkemesi'nin yaptığı 367 başvurusuyla engellenen Abdullah Gül, sahaya iniyor.

Gül, 22 Temmuz seçimleri öncesi Anadolu'yu turlayacak ve mitinglerde konuşacak. Erdoğan ve Gül, ilk gövde gösterisini Erzurum'da yapacak. AK Partililerin "en az 100 bin kişi katılacak" dediği pazar günü yapılacak mitingde Erdoğan ve Gül halka hitap edecek. Erzurum için belirlenen slogan: 'Önce istikrar.'

Miting için Erzurum teşkilatı 10 bin Türk bayrağı bastırdı. Bu arada parti teşkilatlarının Abdullah Gül için hazırladığı pankartın sloganı da belli oldu: "Gönüllerimizin cumhurbaşkanısın." Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin sona ermesi ve cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören Anayasa değişikliğinin Meclis'ten geçmesi ile dikkatler aday adayları ve meydanlara çevrildi.

AK Parti'nin bu seçimde izleyeceği stratejide cumhurbaşkanlığı seçimi özel bir yer tutacak. AK Parti, seçim gezilerine aday listelerinin belli olacağı 4 Haziran tarihinden sonra ağırlık verecek. Erdoğan, 4 Haziran-22 Temmuz tarihleri arasında 50 ile giderek miting yapacak. Bu mitinglerin çoğuna Gül de gidecek.

AK Parti yönetimi, Gül için ayrı bir program da düzenliyor. Gül, MHP'nin güçlü olduğu Orta Anadolu başta olmak üzere birçok ilde mitinge katılacak. Bu arada Gül, İstanbul'dan Ankara'ya hareketinden önce Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Meclis kilitlendiği için Anayasa değişikliği yapıldığına dikkat çeken Gül, "Yeniden aday olacak mısınız?" sorusuna "Adaylığımız devam ediyor." karşılığını verdi. Ömer Şahin, Erdal Şen, Ankara