Yuvacık Barajı'ndaki yolsuzluklar sebebiyle hakkında fezleke bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen, milletvekilliğine aday olmayacağını açıkladı.Partisi ile arasında herhangi bir sorun olmadığını savunan Sirmen, "Genel başkanla hiçbir zaman birbirimizi dışlamadık. Şimdi istesem yine en iyi yerde beni aday gösterecekler.

Ama ben istemiyorum." dedi. Yerel bir gazetenin "Sirmen bağımsız aday olacak" haberi üzerine basın açıklaması yapan Sefa Sirmen, 22 Temmuz'daki seçime girmeyeceğini kaydetti. Kararını iki yıl önce verdiğini belirten Sirmen, vatandaşların istemesi durumunda yerel seçimlerde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na talip olabileceğini bildirdi.

Yuvacık Barajı'yla ilgili açılan davada Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, barajı inşa eden Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk, eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu ile 6 bürokratı, 'devlet alımına fesat karıştırmak' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum etmişti. Aynı davada ismi geçen Sefa Sirmen ise dokunulmazlık zırhı bulunduğu için yargılanamamıştı. Mehmet Güler, Kocaeli