Binbaşının mimar eşi, AKP'den aday adayı
11 Mayıs 2007 Cuma 14:00 Adapazarı’nda, 15'inci Kolordu Komutanlığı’na bağlı 1'inci Tugay Komutanlığı’nda görevli Binbaşı Osman Uyanır'ın eşi Yüksek Mimar Sevda Uyanır, AKP Sakarya İl Başkanlığı’na milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.
Başvuru sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Sevda Uyanır, “Eşinizin asker olması sorun olur mu?” sorusunu, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak anayasal hakkımı kullanıyorum” diye cevaplandırdı.
AKP Sakarya İl binasına bugün öğle saatlerinde gelen Binbaşı Osman Uyanır’ın eşi Yüksek Mimar Sevda Uyanır, İl Başkanı Yusuf Alemdar'dan form aldı. Bir çocuk annesi 35 yaşındaki Sevda Uyanır daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gazetecilerin “Neden siyaset?” sorusuna, “Neden siyaset olmasın. Kadınlara yer var artık. Başbakanımız öyle diyor. Neden Ak Parti derseniz. Demek ki fikirleri uyuyor. Beğeniyoruz” yanıtını verdi. Sevda Uyanır, daha önce de siyasi anlamda görevlerde bulunduğunu, siyasi kadrolarla çalıştığını, daha sonra Kocaeli İl Bayındırlık Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığını belirterek, “Ak Parti bana her zaman destek oldu. Her zaman içlerinde olmaktan mutluyum” dedi.

‘EŞİM FİKİRLERİME SAYGILIDIR’

Bir gazetecinin binbaşı eşi olmasını hatırlatması üzerine Sevda Uyanır şunları söyledi:

“Ben devlet memuru esiyim her şeyden önce. Eşim benim fikirlerime saygılıdır. Öyle olmuştur. ‘Senin fikrin, senin düşüncen’ demiştir. Benim de bu saatten sonra fikirlerimi değiştirmem mümkün değil. Yola çıktım. Ak Partilileri tanıma fırsatı buldum. Bu insanlar çevremde oldu. Onları tanıma fırsatı buldum. Görüş anlamında araştırdım. Sayın Başbakanımın görüşleri, çalışmaları ilgimi, beğenimi çekti. Ben de içlerinde var olmak istedim. Devletime milletime güzel işler yapmak istiyorum.”

‘ANAYASAL HAKKIMI KULLANIYORUM’

Sevda Uyanır gazetecilerin eşinin asker olmasıyla ilgili sorularını sürdürmesi üzerine, “Bu tip soru sormasanız sevinirim. Şahsım adına sorun. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak anayasal hakkımı kullanıyorum. Ankara’da çalışıyorum. Sakaryalıyım. Eşimin görevi nedeniyle buraya geldik. Sakarya kadrosu dolu olunca Kocaeli kadrosuna geçtim. Burası depremden çıkmış şehir. Memleketimi seviyorum. İnşallah allah nasip eder, milletimi mahcup etmem” diyerek formunu doldurdu.

AKP Sakarya İl Başkanı Yusuf Alemdar da, “Bütün adaylarımızla olduğu gibi Sevda Hanım'la da şeref duyuyoruz. Bu süre içerisinde aday adayı olması, bürokraside bugüne kadar veremediğini siyasette vermek istemesi. Anadolunun çeşitli yerlerindeki birikimlerini vermek istemesi bizi menmun ediyor. Hayırlı olsun” dedi.

REFERANSLARI VE ÖZGEÇMİŞİ

Sevda Uyanır doldurduğu formda referans olarak da AKP Kurucu üyesi Cemal Kamacı, AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Zeki Ergezen, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akkaya ile birlikte 18 kişinin adını yazdı. Sevda Uyanır’in başyvuruda verdiği özgeçmişi ise şöyle:

“1972 Erzurum doğumluyum. Eşim Osman Uyanır binbaşı olup, Sakarya Tugay Karargahı'nda çalışmaktadır. Anneyim. 9 yaşında bir kız çocugum var, 1989- 1993 yılları arasında Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesini bitirdim. 1993- 1996 Trakya üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bina Anablimim dalı yüksek lisansı yaptım. 1997 yılında Manisa’da Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nde mimar olarak göreve başladıktan sonra 2002- 2005 yılları arasında Kars Bayındırlık Müdürlüğü’nde Proje Müdürü olarak görev yaptım. Şu anda da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Mimari Proje Dairesi Başkanlığında yüksek mimar olarak görev yapıyorum”