Evliliğe hazırlanan işçi, fabrikada zehirlenip öldü
12 Mayıs 2007 Cumartesi 10:20 Adana'da evlilik hazırlığı yapan gencin bir hafta çalıştığı gübre fabrikasında kimyasal maddeden zehirlenerek hayatını kaybettiği iddia edildi. Gencin ailesi, sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Edinilen bilgiye göre, merkez Yüreğir ilçesine bağlı İncirlik beldesinde yaşayan 24 yaşındaki Cengiz Oğurlu, düğün masraflarını karşılamak için yaklaşık 1 ay önce Adana-Karataş yolu üzerindeki organik gübre üreten fabrikada işe girdi. Gübre çuvallarını istifleme bölümünde çalışan Cengiz Oğurlu, işe başladıktan bir hafta sonra depoda bulunan içi kimyasal dolu bir bidondaki sıvıyı, diğer bidona aktarırken zehirlendi.
Oğurlu işçi arkadaşları ve ustabaşının yardımıyla özel bir polikliniğe, buradan da Yüreğir Başkent Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Çalışırken demir eritmede kullanılan kimyasal maddeyi teneffüs ettiği için akciğeri hasar gördüğü anlaşılan Oğurlu, bir haftadır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Hastanede, "Kimyasal madde zehirlenmesi" sonucu hayatını kaybettiği rapor edilen Cengiz Oğurlu, İncirlik Beldesi mezarlığında toprağa verildi.
12 çocuk babası Mehmet Oğurlu, 1 hafta önce sapasağlam işe gönderdiği oğlunun yüzüne görmeden cenazesini teslim aldığını ifade ederek, "Olay günü ustabaşı evimize gelip, 'durumu ağır değil' diyerek bizi hastaneye götürdü. Ama iki kez gittim, yüzünü göremedim. Sonra cenazesini teslim aldım. Fabrika sahipleri ise iki kez bizimle görüşüp 'ne gerekiyorsa yapacağız' dediler, ama 20 gündür ortalıkta yoklar. Oğlum yaşasaydı, bu ayın sonunda düğününü yapacaktık. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu
işe devlet el koysun, sorumlular cezalandırılsın" dedi.
Ağabeyi Cemil Oğurlu ise askerden yeni gelen kardeşinin, 2 ay önce nişanlandığını ve 1 ay sonra da düğününü yapacaklarını belirtirken, "Fabrikaya girdiğinde devamlı bir işi olacak diye sevinmiştik. Ama görevi istifleme yapmak olan kardeşime, hiçbir eğitim almadan, maske takmadan daha bir haftalık işçiyken kimyasal madde aktarım görevi verilmiş. Kimyasal maddeyi teneffüs edince de bayılmış, kendine gelemeyince de hastaneye götürülmüş. Sonuç belli. Olay tamamen bir cinayettir. Sigortasını bile öldüğü gün
yapmışlar. Şikayetçi ve davacıyız. Yetkililer, sorumlular hakkında gerekeni yapsın, başka Cengizler ölmesin" diye konuştu.
Türkçe bilmeyen anne Hayriye Oğurlu ise Kürtçe olarak yaptığı konuşmasında, oğlunun düğününü beklerken, ölümünü gördüklerini ve çok üzüldüğünü söyledi.
Cengiz Oğurlu ile aynı fabrikada çalışan Abdullah Eryılmaz da, "Ben aynı fabrikada 8 ay çalıştım. Eniştem de çalışıyordu, hasta oldu ayrıldı. Olay günü fabrikadaydım. Her şeyi gördüm. Bu olaydan sonra da tazminatımı bile almadan işten ayrıldım"dedi.
Amcasının oğlu olan Cengiz Oğurlu ile 2 ay önce nişanlanıp, 1 ay sonrası için de evlilik hazırlığı yaparken, ölüm haberiyle şok olan Nazife Oğurlu (18) ise "Cengiz'i çok seviyordum. Unutamıyorum. Onun öldüğüne inanamıyorum. Hala gelecek, düğün yapacağız diye bekliyorum" şeklinde konuştu.
Bu arada, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınma hazırlığı yapan şirketin, bu olaydan sonra Adana'daki fabrikada bulunan makinelerini taşıma işlerini hızlandırdığı ve kiralık durumdaki depolarını da büyük çapta boşaltarak kapılarına kilit vurduğu belirtildi.
DURAN FİDAN-FATİH KEÇE /IHA