Cumhuriyet Mitinglerinin sonuncusu İzmir'de yapılıyor. Mitinge katılanlar, sabah 08.00'den itibaren Alsancak Limanı'nda oplandı. Sahilde çok yoğun bir kalabalık var.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin girişimleriyle düzenlenen Gündoğdu Meydanı’ndaki Cumhuriyet mitingine rekor katılım yaşanıyor.Bin 800 polisin görev yaptığı alana katılımcılar tek tek üst araması yapılarak alınıyor. Miting alanında geniş güvenlik önlemleri uygulanırken, Birinci Kordon dün geceden itibaren trafiğe kapatıldı, İkinci Kordon’da da park yasağı uygulanıyor Türk bayraklarıyla donatılmış şehir hatları vapurları, sahil boyunca tur atarken, bazı belediyeler mitinge katılanlara bayrak, şapka ve Atatürk posterleri dağıtıyor.
Mitinge katılanlar saat 07.30’dan itibaren ellerinde Türk bayraklarıyla alanda toplanmaya başladı. Alsancak Limanı bölgesinden de alana girişler yapıldı. Üzerlerinde “Balçova Belediyesi” yazılı tişörtler giyen bir grup, küçük bir tiyatro gösterisi sundu. Ellerinde “Edison pişman” yazılı pankartlar taşıyan grup, hükümet aleyhine çeşitli sloganlar attı.
Antalya’dan gelen bir grubun getirdiği yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda Türk bayrağı, İzmir Limanı girişinden Gündoğdu Meydanı’na kadar olan yolda, grup tarafından ellerde taşınarak sokuldu. Katılımcılar bayrağa sevgi gösterilerinde bulundu. İzmir dışından mitinge katılmak isteyenlerin sabahın erken saatlerinden itibaren otobüslerle kente geldikleri gözlendi.
Cumhuriyet mitingine katılanlar, Gündoğdu Meydanı ve Kordonboyu’nu tamamen doldurdu.
Miting nedeniyle Alsancak Limanından Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanan yolda da yoğun kalabalık oluştu. Yapılan anonslarla vatandaşlara Gündoğdu’ya doğru ilerlememeleri, aksi takdirde Gündoğdu’da bulunanların izdiham yaşayabilecekleri uyarısında bulunuluyor.
Alsancak ve Pasaport iskelelerindeki aşırı kalabalık nedeniyle Karşıyaka’dan gelen tüm vapurlar, ikinci bir karara kadar Konak İskelesine yönlendirildi. Havadan helikopterlerin sürekli devriye gezdiği miting alanında, denizden de güvenlik önlemleri alındığı gözlendi. Vatandaşların denizden de mitinge destek verdikleri, bayraklı çok sayıda balıkçı teknesi ve yatın Gündoğdu açıklarında demirlediği görüldü.
Her yaştan kadın ve erkeklerin yer aldığı kalabalık, sık sık sloganlar attı. Ege Bölgesi’ndeki tüm illerin yanı sıra Antalya, Bursa Ankara’dan da vatandaşların katıldığı mitingin tertip komitesi, suç unsuru oluşturacak pankartların kaldırılmasını istedi.
İlginç pankartlar arasında genç bir İzmirlinin annesine seslendiği “Anne Seni çok seviyorum, ama ülkemi de çok seviyorum, anneler gününde yanında olamıyorum ama cumhuriyetimize sahip çıkıyorum” şeklindeki pankart dikkati çekti.

MİTİNG PROGRAMI
Ankara, İstanbul, Manisa ve Çanakkale'den sonra İzmir'deki Cumhuriyet Mitingi bugün Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda saat 12.00 - 15.00 arasında yapılacak.

Mitinge katılanlar, sabah saat 08.00'den itibaren Alsancak Limanı ve Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmaya başlayacak.

Gruplar saat 10.00'da iki koldan miting alanına doğru yürüyüşe geçecek. Deniz yoluyla miting alanına gideceklere de Karşıyaka Belediyesi 30 bin bayrak ve şapka dağıtacak.

Mitinge, 60 sivil toplum örgütü destek veriyor. Valilik 1.5 milyon kişiye göre trafik ve güvenlik tedbiri aldı. Alanda 3 bin polis görev yapacak. Denizde de sahil güvenlik ve polis botları önlem alacak.

Birinci kordon, 08.00-18.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatılacak. Miting sürecince valilikte bir vali yardımcısı koordinatörlüğünde kriz merkezi görev yapacak. Alanda, sağlık ekipleri ve itfaiye de önlemler alacak.

Siyasiler de meydanda olacak

Cumhuriyet mitingine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP lideri Zeki Sezer, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de katılacak.

DSP lideri Zeki Sezer solda güç birliğinin bugün İzmir'de yapılacak Cumhuriyet mitingi sonrasında şekilleneceğini açıkladı.

Zeki Sezer, "Hakça bir sonuca ulaşacağımızı umuyorum. Amaç AKP'den, karanlık adamlardan kurtulmak olmalı. Birbirimizden değil" dedi.

Bugün İzmir'de önemli bir de maç var. Cezası nedeniyle Fenerbahçe Trabzonspor ile İzmir Atatürk Stadı'nda karşılaşacak. Kentte oteller yüzde yüz doluluk oranına ulaşırken, oda fiyatları da yükseldi.Alınan güvenlik önlemleri

İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Orakoğlu, bugün düzenlenecek Cumhuriyet Mitingi için güvenlik yönünden tüm ayrıntıların planlandığını söyledi.

Polis memurları için izinler kaldırılırken, mitingin gerçekleştirileceği alan uçuşa kapalı bölge haline getirildi. Bugün kentte karadan, havadan, denizden kontroller de yapılacak.

Orakoğlu, diğer illerden gelecek katılımcılar için, trafik yoğunluğunun da yaşanabileceğini göz önünde tutarak, trafikten asayişe kadar çeşitli önlemler aldıklarını vurguladı.

Mitingde kimler konuşacak?

Mitingin açılış konuşmasını Cumhuriyet Mitingi Düzenleme Kurulu Başkanı avukat Ferda Kardelen yapacak.

Cumhuriyet Mitingi’ne Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Doç. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve gazeteci Tuncay Özkan birer konuşma yapacak.

Zülfü Livaneli, Tolga Çandar, Sadık Gürbüz, Yolcu Bilgiç, Bulutsuzluk Özlemi ve Edip Akbayram'ın şarkılarıyla destek vereceği mitingde alana 2 dev ekran kurulacak.

Miting için belediye tarafından da 6'sı sabit olmak üzere 10'a yakın seyyar sağlık merkezi oluşturulacak.

MHP mitinge katılmayacak

Bu arada MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, mitinge katılmayacaklarını açıkladı.

Mitingin CHP - DSP kongresine dönüşeceğini savunan Servişoğlu, "Siyasi senaryolara İzmirlilerin figüran yapılmasını kabullenemeyiz" dedi.

Cumhuriyet mitinglerine son

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin açıklamasına göre, Cumhuriyet mitingleri İzmir'deki mitingle sona erecek. Derneğin internet sayfasında yapılan açıklamada, bundan böyle kapalı mekanlarda kutlama etkinlikleri düzenleneceği belirtildi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan ise, 19 Mayıs'ta Samsun'da planlanan mitingi hatırlatarak, kararlarını 13 Mayıs'taki İzmir mitinginden sonra açıklayacaklarını söyledi.CNN Türk