Günler öncesinde CHP-DSP birlikteliğinin İzmir'de ilan edileceği beklentilerine rağmen Baykal ve Sezer biraraya gelemedi. Baykal kürsünün önündeyken Sezer nerede idi?

Miting sırasında sürekli, ‘Birleşin, birleşin’ sloganları atıldı. Günler öncesinde CHP-DSP birlikteliğinin İzmir'de iki liderin vereceği fotoğrafla kamuoyuna ilan edileceği açıklama ve beklentilerine rağmen Baykal ve Sezer biraraya gelemedi.
Baykal kürsünün önünden mitingi izlerken, Sezer ise arkalarda durmayı tercih etti. Kürsüden sürekli “Sezer'in önünü açın, Sezer'i buraya bekliyoruz'' anonsları yapıldı. Ancak Sezer'i kürsünün önünde görmek mümkün olmadı. Solda birlik umutlarını azaltan bu durum, miting alanında da hayal kırıklığı yarattı
Sezer, vatandaşların arasında mitingi izledi

İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen Cumhuriyet Mitingi'ne katılan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, konuşmaların yapıldığı platforma uzak bir noktada vatandaşların arasında mitingi izledi.

Partililerle birlikte Cumhuriyet Meydanı'ndan miting alanına giren Sezer, konuşmaların yapıldığı, diğer parti ve dernek yöneticilerinin bulunduğu platformun yanına gitmeyerek, vatandaşların arasında mitingi izledi. Sezer'i fark eden vatandaşlar, çevresine toplanarak “birleşme” yönündeki taleplerini dile getirdi.
Vatandaşlar, “Ne bekliyorsunuz? Hesabı bırakın, şartsız birleşin”, “Halk birleşti, siz neden hala diretiyorsunuz?” diyerek, “birleşin, iktidara yerleşin” sloganı attılar.
Sezer'in vatandaşlara tek tek cevap vermeye çalıştığı dikkati çekti.

AYRI GELDİLER
İzmir'de yüzbinleri buluşturan mitingde, solda birleşme vurgusu da ön plana çıktı. Sık sık “Solda birleşin" sloganlarının atıldığı mitingde yapılan konuşmalarda da sol güçlerin birleşmesi gerektiği vurgulandı. ancak beklenen birleşme açıklaması gelmedi. İki parti lideri beklenenin aksine kol kola değil, alana yalnız geldiler.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin kurmayları ve 100’ün üzerinde milletvekili ile birlikte deniz yolundan mitingin yapılacağı meydana geldi. Baykal, “Artık Birleşin Yarın Çok Geç Olacak", "Tüm sol birleşsin, iktidara yerleşsin" sloganlarıyla karşılandı. Baykal’ın ardından miting alanına gelen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de aynı sloganla karşılandı.
CHP ve DSP yönetimlerinin tam kadro miting alanında olması, iki haftadır süren birlik çalışmalarının bugün olumlu bir şekilde halka açıklanacağı beklentisi yaratmıştı.
Gündoğdu Meydanın'da platforma çıkan CHP Gelen Başkanı Baykal, "Birleşmeyene mazbata yok" sloganlarına, kafasını "hayır" manasında sallayarak yanıtladı. Bu durum, solda birleşmenin açıklanmasını bekleyen miting alanında hayal kırıklığına neden oldu.
Baykal, DSP ile görüşmelerde "partinin kapatılması şart değil" diyerek, birleşmede son sözü DSP'ye atmıştı. DSP'nin bir kaç gündür yanıt vermemesi, birleşme beklentilerinde umutları azaltırken, İzmir mitinginde kararın açıklanacağı tahminlerine de neden olmuştu.

BAYKAL: İZMİRE YAKIŞAN BU

Miting alanına gelen Deniz Baykal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mitingin laik demokratik Cumhuriyete güç kattığını belirterek, ''Miting muhteşem, İzmir'e yakışan da bu'' dedi.

Gazeteci Tuncay Özkan, ''Kaç kişiyiz saysana'' adını verdiği bileklikliklerden birini CHP Genel Başkanı Baykal'a verdi. Diğer bilekliği de DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'e iletilmek üzere Baykal'a takdim etti. Özkan, platformda konuşma yaparken, iki kez DSP Genel Başkanı Sezer'in platform önüne gelmesi için anons etti ancak Sezer, Baykal'ın da bulunduğu platformun önüne ulaşmadı. Mitingin sonunda Baykal, Gündoğdu Meydanı'ndan küçük bir tekneyle ayrıldı. Baykal'ın teknesine binmek isteyen bir vatandaş, yaşanan izdiham nedeniyle denize düştü. Bu kişi, Deniz polisi tarafından sudan çıkarıldı.

SEZER'E VATANDAŞLAR ''BİRLEŞME'' ÇAĞRISI YAPTILAR
İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen Cumhuriyet Mitingi'ne katılan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, konuşmaların yapıldığı platforma uzak bir noktada vatandaşların arasında mitingi izledi.
Partililerle birlikte Cumhuriyet Meydanı'ndan miting alanına giren Sezer, konuşmaların yapıldığı, diğer parti ve dernek yöneticilerinin bulunduğu platformun yanına gitmeyerek, vatandaşların arasında mitingi izledi. Sezer'i fark eden vatandaşlar, çevresine toplanarak ''birleşme'' yönündeki taleplerini dile getirdi. Vatandaşlar, ''Ne bekliyorsunuz? Hesabı bırakın, şartsız birleşin'', ''Halk birleşti, siz neden hala diretiyorsunuz?'' diyerek, ''birleşin, iktidara yerleşin'' sloganı attılar. Sezer'in vatandaşlara tek tek cevap vermeye çalıştığı dikkati çekti.
Partililerle birlikte Birinci Kordon'a gelen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, vatandaşlardan ''birleşme'' yönünde gelen tepkiler üzerine, ''görüşmelerin sürdüğünü'' söyledi. Vatandaşlara, tepkilerinin, ''yüreklerindeki yangının ortaya çıkardığı bir baskı olduğunu anladığını'' söyleyen Sezer, ''Biz de sizi anlayabilecek insanlarız. İyi niyetle çalışıyoruz ama biz aynı zamanda sorumluluk yerindeyiz. Sadece bugünü değil, geleceği de kurtaracak, sağlam bir şey ortaya koymak lazım. Geç kalmayalım diye gece gündüz çalışıyoruz'' dedi.
Vatandaşlar, ''birleşin'' sloganlarını uzun süre devam ettirdi. Sezer'in, birleşme çağrısı yapan bir vatandaşla da kısa süreli sözlü tartışma yaşadığı gözlendi. Dakikalarca vatandaşların sloganları arasında mitingi izleyen Sezer, bir süre sonra, miting alanından ayrılarak kaldığı otele yürüdü. Vatandaşlar yol boyunca da Sezer'e ''Birleşin'' çağrısında bulundu. Sezer, gazetecilerin mitingle ilgili sorusu üzerine yaptığı değerlendirmede, İzmir'in Türkiye'ye muhteşem bir gün yaşattığını, milyonların cumhuriyete, laik demokrasiye sahip çıkacağını haykırdığını ve kararlılığını gösterdiğini söyledi.
UMARIZ İYİ BİR SONUÇ ÇIKAR
Sezer şunları söyledi: ''Yaşadığımız sıkıntılı ortamda, bölücü tehdit ve rejime yönelik tehditler karşısında yılgınlığa düşmeye gerek olmadığını, bugün İzmir'de vatandaşlarımız haykırdı. Öyleyse gelecekten umutsuz olmamak lazım. Bu toplum, en zor koşullarda en iyi sonuçları alabilmiş bir toplumdur. Sıkıntıları aşma konusunda benim hiçbir kaygım yok.''
Sezer vatandaşlardan gelen ''birleşme'' yönündeki çağrılarla ilgili soru üzerine ise ''CHP ile geniş kapsamlı bir birliktelik isterdik, ama görüşmelerimiz sürüyor. Umarız iyi bir sonuç çıkacak, hakkaniyet içinde bir sonuç ve ülkenin geleceğini güvence altına alacak bir sonuç çıkar'' diye konuştu.
KARAYALÇIN: VAKİT KALMADI
SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, katılımın çok geniş olduğunu, önceki mitinglerle kıyaslandığında coşku düzeyinin çok yüksek olduğunu belirterek, ''Umarım burada dile getirilen mesajların gereği yerine getirilebilir, çok vakit kalmadı'' dedi. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, bu mitingle Türk halkının duygularını dünyaya haykırdığını belirterek, ''Üniter devleti, ulus devleti, laik Cumhuriyeti koruyacak güçte ve inanca sahip olduğumuz, bu meydanda bir kez daha kanıtlandı'' dedi.
HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, milyonlarca insanın, cumhuriyetin sahibi olarak hem iktidar hem muhalefete hem de dış dünyaya kararlılık mesajı verdiğini belirterek, ''Verilen mesaj, Başbakan Erdoğan tarafından anlaşılamamıştır. Erzurum'daki mesajı anlaşılamadığının kanıtıdır. Muhalefete mesajı 'birleşin'dir. Biz de ulusal ittifak içinde yerimizi alacağız'' diye konuştu.


AA