Önceki gece Helsinki'de düzenlenen 52. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Kenan Doğulu 'Shake it up Shekerim' ile 4'üncü oldu ama; kıran kırana oylamada birinci seçilen Sırp şarkıcı Maria Şerifoviç de baba tarafından Türk çıktı! Sırbistan'a birincilik kazandıran 22 yaşındaki Maria Şerifoviç'in annesi Verica; ülkesinin önemli şarkıcıları arasında. Maria'nın babası ise Türk göçmeni bir Boşnak.

KÖKLERİ TÜRK

Daha önce verdiği bir röportajda "Türkiye benim de ülkem sayılır" diyen Maria, tatillerde birçok kez Türkiye'ye geldiğini söylemişti. Final öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şerifoviç, aile kökeniyle ilgili şu açıklamaları yaptı: "Dedem Josko Şerifoviç bir Türk ama Türkiye'nin neresinden geldiğini bilmiyoruz. Bütün bildiğim; atalarımın Türkiye'den, Sırbistan'ın güneyine göçüp yerleştikleri. Babam Rajko ise Sırp vatandaşı olmuş bir Türk."

YENİ BİR SAYFA AÇTIM

Eurovision'da 'Molitva' (Dua) adlı parçasıyla birincilik kazanan Şerifoviç, yarışma sonrası zaferini kutladıktan sonra "Sırbistan için bugün yeni bir sayfa açtım" dedi ve ekledi: "Tanrıya çok yalvardım. Bu gece benim gecem ise ne olur bana bağışla dedim. Ve Tanrı benim sesimi duydu ve bu güzel geceyi bana verdi." Gelecek yıl Belgrad'da düzenlenecek şarkı yarışması için ülke olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirten Şerifoviç, "Ülkemizi mahcup etmeyeceğiz. Herkes ülkemize davetlidir ve iyi bir şekilde ağırlayacağız" dedi.

Sabaha dek kutladılar

Maria Şerifoviç'in başarısı, ülkesi Sırbistan'da gece boyu kutlandı. Başkent Belgrad ile tüm şehir ve kasabalarda sabaha kadar silah sesleri kesilmedi; havai fişekler atıldı. Sokaklara çıkarak, ellerinde bayraklarla arabaların üzerine çıkıp sevinç çığlıkları atan genç kızlar çoğunluktaydı.

Kaynak : Sabah