İlk İstanbul'da kullanılmaya başlanacak temassız kartlar ile ödemelerin hızlı yapılması ve küçük tutarlı alışverişlerde bozuk para taşıma derdinden kurtulunması hedefleniyor.

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehir belediyeleri tarafından yürütülen bir diğer proje ise ulaşımda 'temassız kart' olarak ifade edilen 'paypass' kartların kullanımı.
Bu amaçla yine Belbim tarafından bir proje yürütülüyor. İstanbul'da bir süre sonra iki yaka arasında kullanılmaya başlayacak olan temassız kartların, başta belediye otobüsleri olmak üzere, trenler ve şehir hatları vapurlarında da geçmesi yönünde çalışmalar sürüyor.
Bu yöntem ile ödemelerin hızlı yapılması ve küçük tutarlı alışverişlerde bozuk para taşıma derdinden kurtulunması hedefleniyor. Kartların içinde 30-35 YTL gibi küçük miktarlarda para bulunacağı için şifresiz işlem yapılabilecek ve kaybolması durumunda herhangi bir sorun yaşanmayacak. Planet Genel Müdürü Alpay Sidal, akbil sisteminin değiştirilip temassız kartlara geçilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını belirterek, "Ankara ve İstanbul bu işte lider görünüyor" dedi.

Bu kart, sahtekarlığı önlemek için birebir

Projenin yazılım bölümünü üstlenen Planet şirketinin Genel Müdürü Alpay Sidal, öellikle geçmişte yardım amaçlı uygulamalarda yaşanan sahtekarlıkları hatırlatarak bu uygulamanın, yardımın gerçek sahiplerine ulaşması yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi. Sidal şöyle devam etti: "Bu proje ile İstanbul Halk Ekmek Fabrikası günde kaç ekmeği bedava olarak verdiğini net olarak görecek ve ona göre üretimini yapacak. Kötü niyetli kullanım da engellenmiş olacak."

Sabah