TBMM'nin cumhurbaşkanını seçememesi üzerine erkene alınan genel seçimlere vatandaşların büyük ilgisi var. Erdoğan'ın mahallesinde de büyük hareketlilik var..

Adana'da Çöşnük Mahallesi Muhtarı Abdullah Polatbaş'ın sözleri 22 Temmuz seçimine Türkiye'nin nasıl bir atmosferde girdiğini özetler nitelikte: 30 yıllık muhtarım. İlk defa seçmenin bu kadar yoğun ilgisiyle karşılaştım.

TBMM'nin cumhurbaşkanını seçememesi üzerine erkene alınan genel seçimlere vatandaşların büyük ilgisi var. Yaz mevsiminin ortasına ve insanların tatile gittiği bir döneme rastlaması sebebi ile seçime katılımın düşük olacağı yönündeki iddialar doğru çıkmadı. İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Adana gibi büyük iller başta olmak üzere Türkiye genelinde vatandaşın nabzını tutuldu.

21 Mayıs'a kadar asılı duracak seçmen kütüklerine gösterilen yoğun ilgi muhtarları şaşırtırken, temmuzda ikametgâh adresinde olmayacaklar, oyunu kullanabilmek için nakil aldırıyor. İsmini listede göremeyenler form doldurup kütüklere adını kaydettiriyor.
Bazı muhtarlıklar eksikliklerin giderilmesi için eleman tutarak listede ismi olmayanlara hizmet vermeye çalışıyor. Hiçbir seçimde seçmenleri bu kadar duyarlı görmediklerini ifade eden muhtarlar artan ilgiyi Abdullah Gül'ün 367 şartı ile cumhurbaşkanı seçilememesi üzerine başlayan krize bağlıyor.

Ankara, muhtarlıklarda yoğunluk yaşanan merkezlerin başında geliyor. Muhtarlar ilgiyi, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ü boykot etmesine bağlıyor. Mareşal Çakmak Mahallesi Muhtarı Musa Dönmez, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan '367 krizi'nden dolayı, vatandaşların seçime ilgi gösterdiğini söyledi. Dönmez, "Vatandaşlar seçime gösterdiği ilgiyi evine götüreceği ekmekten daha fazla düşünüyor." değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Dışişleri Bakanlığı Konutu gibi önemli devlet kurumlarının bulunduğu Çankaya Mahallesi'nin 27 yıllık muhtarı Handan Şemin de ilk kez bu kadar ilgi olduğunu söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın oturduğu Subayevleri Mahallesi'nin muhtarı Remziye Erdoğan, seçmen listelerinin askıya çıkmasından bu yana başlarını kaldıramadıklarını anlattı.

İstanbul'daki muhtarlıklarda şu ana kadar yoğunluk yaşanmadı. Muhtarlar, İstanbullu seçmenin işi son güne bırakmasından yakınıyor. Çobançeşme Mahallesi Muhtarı Veysel Yücel'e bağlı 18 bin seçmen bulunuyor. Bunların yaklaşık 5 bininin geçen dönem kayıt yaptırdığını bildiren Yücel, 3 binden fazla seçmenin son iki günde geldiğini söyledi. Yücel, seçmenlerden işi son ana bırakmamaları için ricada bulundu. 25 senedir Teşvikiye Mahallesi'nin muhtarlığını yürüten Ekrem Kinyas da aynı dertten yakındı. 9 bin seçmeni bulunduğunu ifade eden Kinyas, geçen dönemde kayıt olanların yarısının son gün geldiğini hatırlattı.

İzmir'de gençler muhtara koştu

İzmir muhtarları, listelerin askıya çıktığı 9 Mayıs'tan bu yana yoğun çalışıyor. Onur Mahallesi Muhtarı Hamid İhsan Tanes, yaşanan hareketliliği şöyle anlattı: "Çok aşırı yoğunluk var. Şimdiye kadar 450 kişi nakil, yeni kayıt gibi işlemler yaptırdı. Bu daha da artacağa benziyor. CHP, seçmenine sahip çıkıyor. Kayıtlar için bizimle devamlı diyaloğa geçiyorlar." Aydın Mahallesi Muhtarı Mustafa Kaya, Eğitim Mahallesi Muhtarı Sami Koçyiğit ve Ergene Mahallesi Muhtarı Ahmet Durmazgül, özellikle gençlerin ilgi gösterdiğini ifade etti.

Adana'nın muhtarları ise seçmenin ilgisi karşısında şaşkınlık yaşıyor. Ulubatlı Hasan Mahallesi Muhtarı Mustafa Yıldız, son üç günde 300'den fazla seçmenin kayıt yaptırdığını bildirdi. Karacaoğlan Mahallesi Muhtarı Ahmet Özbulat, "Önceki yıllarda biz insanlara 'gelin, kayıt yaptırın' diye uyarıyorduk, bu sefer kendileri geliyor." dedi.

Hataylı muhtar 4 eleman aldı

Antakya'nın Aksaray Mahallesi Muhtarı Burhan Çetin, yoğunluktan bunalmış durumda. Seçmene cevap verebilmek için 4 personel aldığını ifade eden Çetin, günde 200 kişinin muhtarlığa başvurduğunu kaydetti. Çetin, geceleri de geç saatlere kadar seçmenin sorunlarını gidermek için çalıştıklarını aktardı.

Malatya'nın Çöşnük Mahallesi Muhtarı Abdullah Polatbaş, 30 yıldır ilk kez vatandaşları bu kadar heyecanlı ve sandığa gitmeye istekli gördüğünü vurguladı. Polatbaş özellikle önceki seçimlerde oy kullanmayanların ilgisinin fazla olduğunu söyledi. Beydağı Mahallesi Muhtarı Yusuf Kubat, "Şu ana kadarki ilgiye bakılırsa bu seçimde halkın katılımı rekor seviyede olacak." dedi. Gaziantep'te 4 dönemdir muhtarlık yapan Kozluca Mahalle Muhtarı Bekir Uncuer şu yorumu yaptı: "Cumhurbaşkanlığı sürecinde AK Parti'ye yönelik tutum, vatandaşların tepkisine neden oldu." Tüm Muhtarlar Derneği Mersin Şube Başkanı Nurettin Özyurt, muhtarlık yaptığı dönemlerde 8 seçim gördüğünü belirterek, vatandaşların hiç bu kadar istekli ve duyarlı olmadığını ifade etti.ZAMAN