Çatışmalarda 20 dolayında kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Edinilen bilgiye göre, İsrail ile Gazze Şeridi arasında mal geçişlerinde kullanılan Karni geçiş noktasına birkaç yüz metre uzaklıkta, Filistin güvenlik güçlerinin 4. tugayının bulunduğu alana Hamas'ın El Kassam Tugaylarınca saldırı düzenlendi. Saldırıda havan bombalarının kullanıldığı, bölgede yoğun çatışmalar çıktığı kaydedildi.
İsrail askerlerinin de sınıra doğru kaçan en az 2 Filistinli güvenlik görevlisine ateş açtığı, birinin vurulduğu bildirildi.
Olayın duyulmasıyla birlikte, yaralı ve ölüleri almak üzere kamp bölgesine giden ambulans şoförlerinden biri, yerel Şebab (Genç) radyosuna yaptığı açıklamada, ölenlerin başlarına yakından ateş edildiğini söyledi. Yaralıların taşındığı hastanelerden halka kan bağışında bulunması çağrısı yapıldı.

Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugaylarının sözcüsü Ebu Ubeyde ise radyoya yaptığı açıklamada, saldırıyı kendilerinin düzenlediği iddialarını reddetti ve "Bizim alakamız yok" dedi. Ebu Ubeyde, örgüt militanlarının olay yerinden en az bir saat kadar önce çekilmiş olduğunu da iddia etti.

Secaiye'deki El Kassam Tugaylarının komutanı İbrahim Maneyya'nın (45) Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın muhafız kuvvetlerince öldürüldüğü bildirilmişti. İbrahim Manayya'nın adının, İsrail'in "aranan" Filistinli militanlar listesinde de yer aldığı belirtildi.

Kaynak : AA