Japonya'nın kuzeyindeki Kuril Adaları'nda Richter ölçeğine göre 8.1 büyüklüğünde bir deprem oldu.


Japon Meteoroloji Ajansı, 8,1'lik depremin TSİ 13:15'te Japonya'nın kuzeyindeki Etorofu adasının 390 kilometre doğusunda meydana geldiğini duyurdu.
Japon Meteoroloji Ajansı, deprem nedeniyle dev deprem dalgası (tsunami) alarmı verdi.

Ajans, tsunaminin Japonya'nın kuzeyi ve doğusunu TSİ 14:10'da vurmasının beklendiğini açıkladı. Ajans, Pasifik'teki Hokkaido ve Honşu adalarına TSİ 14:10'da en az 2 metrelik dalgalar vurabileceği uyarısını yaptı. Pasifik sahillerinde yaşayanlara 'yüksek yerlere kaçın' çağrısı yapıldı.
40 SANTİM BOYUNDA DALGALAR
Ancak tsunami beklendiği kadar şiddetli oluşmadı. Japonya'nın kuzeyinde 40 ve 20 santimetre boyunda dalgalar görüldüğü belirtildi.
Tsunami uyarısı yapılan Hokkaido adasındaki Nemuro limanını TSİ 14.29'da ilk deprem dalgalarının vurduğu ve bunun tahmin edilenden daha küçük, 40 santimetre boyunda olduğu belirtildi.
Dalga boyları daha sonra 20 santime düşerken, yetkililerin 2 metre ve üstünde deprem dalgası bekledikleri ifade edildi.
Rus Itar-Tass haber ajansı Kuril adalarındaki tüm sahil bölgelerine tsunami uyarısı yapıldığını duyurdu.
JAPONYA'DA ACİL GÖREV GÜCÜ
Kuzey ve doğu sahillerinde tahliye emri çıkarılan Hokkaido'da polis şu ana dek olağanüstü bir durum yaşanmadığını bildirdi.
Japonya'da, Başbakanlıkta da bir acil görev gücü oluşturulduğu açıklandı.
HAWAİİ'DE TEHLİKE YOK
Hawai'deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de, Rusya ve Japonya için tsunami uyarısı yaptı, ancak yıkıcı bir deprem dalgası beklemediğini bildirdi. Alaska Tsunami Uyarı Merkezinden Cindy Preller de, Hawaii'de ya da kuzey ve güney Amerika sahillerinde tsunami tehdidi olmadığını belirtti.
Bu arada, Moskova yakınlarındaki Obninsk'de bulunan Rus sismik ölçü istasyonunda görevli Nazedhda Laşkova, Kuril yakınlarında şiddetli bir deprem olduğunu doğruladı. Laşkova, ancak "depremin merkez üssünün herhangi bir kente yakın olduğuna inanmadığını" söyledi.
ABD'YE GÖRE DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7.7
Bu arada, Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi USGS, internet sitesinde, 27.7 kilometre derinlikteki depremin büyüklüğünün 7,7 olduğunu duyurdu.