El Cezire’nin Doha’daki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, İngilizce yayınların Asya, Afrika ve Avrupa’da 80 milyon kişi tarafından izlenebileceği ve İngilizce yayın yapan kanalın adı “Al-Jazeera English”.
Kanal 1 Ocak 2007’ye kadar yayınlarını günde sadece 12 saatle sınırlı tutacak. Yüksek çözünürlüklü yayın yapacak olan El Cezire, BBC’nin haber sunucusu Darren Jordon, işgal sırasında Bağdat’tan geçtiği haberlerle öne çıkan Rageh Omar ve yılların gazetecisi Sir David Frost gibi önde gelen BBC simaları ile CNN’den Riz Khan’ı kadrosuna kattı.


El Cezire yetkililerinin kanalın tarafsız olarak algılanması için İngiliz yayın kurumu BBC’ninkine benzer yayın ilkeleri getirdiği, örneğin terörist gibi sözcüklerin kullanımına dikkat edileceği belirtiliyor.

İngilizce yayınlar ABD’de ise başlamayacak. Kanal yönetimi, ABD’de kablo şebekesinde halen boş yer olmadığını kaydetti. Bazı kaynaklar, Al-Jazeera English’in bir yıldan önce ABD’ye yayın yapamayacağını belirtiliyor.

Katar Emiri’nin desteği ile Doha merkezli olarak kurulan televizyon Arapça yayına 10 yıl önce başladı ve Ortadoğu’da devlet televizyonlarının tekelini kırdı.