İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, ABD'nin Irak'taki savaşı kazanabilmek için "büyük ve son bir hamle" planladığı, bu çerçevede gelecek yıl Irak'tan asker çekmek yerine, asker sayısının 20.000 daha artırılmasının düşünüldüğü iddiasına yer verdi.

ABD Başkanı Geroge Bush'un bu konuyu danışmanlarıyla görüştüğüne dikkat çekilen Guardian'ın haberinde, Irak'la ilgili çalışma grubunun henüz işini tamamlamadığına işaret edildi.
Çalışma grubunun dört maddeden oluşan bir "Zafer Stratejisi" oluşturmasının beklendiği de belirtilen haberde, bu taslağın Washington'da incelenip, tartışılmakta olduğu kaydedildi.
Bu stratejinin birinci maddesinin, asker sayısında azalma yerine, artış
öngördüğü öne sürülen haberde, Irak'taki ABD askerlerinin sayısının 20.000 kadar artırılmasının söz konusu olduğu iddiasına yer verildi.
Guardian'ın haberinde, Bush'un asker sayısını artırarak,Demokratlar'ın Irak konusunda yaptığı baskılara da karşı çıkmış olacağı belirtildi.
"Zafer Stratejisi"nin ikinci maddesinde bölgesel işbirliğinin önemine işaret
edileceği kaydedilen haberde, bunun için uluslararası bir konferans
düzenlenebileceği ya da ABD'nin bölgedeki müttefikleri Suudi Arabistan ve Kuveyt'in daha çok diplomatik, ekonomik ya da finansal desteğinin sağlanabileceği ifade edildi.
Üçüncü maddeyi Sünniler, Şiiler ve diğer etnik ve dini gruplar arasında
ulusal uzlaşmanın canlandırılmasının oluşturduğuna dikkat çekilen Guardian'ın haberinde, raporun gevşek bir federal sistemde bölünmenin, barış değil, geniş çaplı bir insani kriz yaratacağı uyarısını içereceği belirtildi.
Guardian'a göre, raporun son maddesinde, Kongre'ye Irak ordusunun asker ve polis sayısının artırılması, bu güçlerin eğitimlerine destek verilmesi, ekipman ve kaynak sağlanması için çağrıda bulunulması öneriliyor.
Haberde, yolsuzlukla mücadele, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve şeriat mahkemelerinin etkisinin azaltılması gibi hususların da bu maddenin sınırları içinde yer alacağı öne sürüldü.