AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Maraş’ın gerçek sahiplerine iadesi konusunda çözüm adresinin AB değil BM olduğunu söyledi.
Rehn, Avrupa Parlamentosu’nda konuyla ilgili bir soru önergesine verdiği yanıtta, "Maraş’ın iadesiyle KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılması arasında paralellik kurulmasının da yanlış olduğunu" ifade etti.
"Maraş’ın iadesinin referanduma sunulan BM barış planının en kapsamlı parçalarından birisi olduğunu" kaydeden Rehn, "AB’nin BM’nin kapsamlı ve kalıcı çözüm yolundaki çabalarına destek verdiğini" söyledi.
KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması konusunda AB Komisyonu’nun daha önce hazırlayıp AB Konseyi’ne sunduğu teklife atıfta bulunan Rehn, iki konu arasında bağlantı kurulamayacağını vurgulayarak, Kıbrıslı Türklerle ilgili ticaret tüzüğünün AB konusu olduğunu, diğer konunun ise BM’nin sorumluluğu altında bulunduğunu belirtti.
AB dönem başkanı Finlandiya’nın diplomatik girişimlerine atıfta bulunan Rehn, AB Komisyonu olarak bu girişimlere destek verdiklerini söyledi. Rehn, Finlandiya’nın önerisinin taraflarca değerlendirilmesi ve "fırsatın kaçırılmaması" gerektiğini kaydetti.

RUM VE YUNANLI PARLAMENTERLER TEPKİLİ
Avrupa Parlamentosu’ndaki sözlü soru önergesiyle ilgili tartışmada, farklı siyasi gruplara bağlı Yunan ve Rum parlamenterler söz alarak, Türkiye aleyhine görüşlerini yinelediler.
Rehn’in açıklamalarından memnun olmadıkları gözlenen Yunan ve Rum parlamenterler, konuşmalarında, Maraş’ın iadesi konusunun AB’nin de sorunu olduğunu iddia edip, birliğin daha aktif tutum sergilemesi gerektiğini savundular.