07:1516 Kasım 2006 / Perşembe

Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, çıktığı 4 günlük AB turunun son durağı olan Danimarka’da, havaalanında güvenlik krizi yaşadı.
CNNTürk’ün haberine göre İsveç’teki temaslarını tamamlayarak dün akşam uçakla Kopenhag’a geçen Babacan ve beraberindeki heyet uçaktan indikten sonra iki minibüs halinde güvenli bölgeye girerken kriz çıktı. Heyetin Babacan dışındaki bütün üyeleri polis tarafından araçtan indirilerek el dedektörüyle arandı. Polis araçtaki Babacan’ı da aramak istedi. Ancak Babacan, "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanıyım" diye kendisini tanıtıp, resmi görüşme için geldiğini belirterek aranmayı reddetti. Türk Büyükelçisi Mehmet Akat’ın devreye girerek Danimarka Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmesi, polisi ikna etmeye yetmedi. Bu sırada krizin büyümesi ihtimaline karşı THY uçağı hazır bekletildi. Sonunda heyetin güvenli bölgeye uğramadan bir başka çıkış kapısına yönelmesiyle 35 dakikalık kriz aşıldı.

DANİMARKA BÜYÜKELÇİSİ: "ÇOK ÜZGÜNÜZ"

Danimarka Büyükelçisi Kim Jörgensen, Danimarka polisinin Kohenhag havaalanında Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ı aramak istemesi üzerine yaşanan “diplomatik kriz"i “büyük bir talihsizlik" olarak nitelendirerek “çok üzgünüz" dedi.
Ankara’nın dışında bulunan Kim Jörgensen, ANKA’nın sorusunu üzerine Kopenhag havaalanında yaşanan olay konusunda elinde henüz ayrıntılı bilginin bulunmadığını belirterek “Büyük bir talihsizlik oldu. Ayrıntılarını tam bilmiyorum. Maalesef bir şeyler ters gitti. Elbette çok üzgünüz" şeklinde konuştu.
Devlet Bakanı Babacan’ın, Avrupa gezisi çerçevesinde gittiği Danimarka’nın Kopenhag Havaalanında polis tarafından aranmak istenmesi üzerine sorun yaşandığı ancak Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisinin devreye girmesi üzerine sorunun yarım saat sonra çözüldüğü bildirildi.(ANKA)