Diyarbakır'da Atatürk'ün şehre gelişinin 69'uncu yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende 7'nci Kolordu Komutanlığı ve 2'nci Taktik Hava Üs Komutanlığı'na bağlı askerler "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı eşliğinde yürüyüş yaptı.

Öğrencilerin de katıldığı törende Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişi temsili olarak canlandırıldı. Türk bayrakları ve balonlarla süslenen tren, saat 10.00'da gara yanaştı. Ardından bir gazi, beraberinde getirdiği bayrağı Vali Vekili Erol Özer'e verdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da törenin ardından Valilik karşısında bulunan Atatürk Anıtı'na kadar yürüyüş yapıldı. Ancak bu kez askerler, "Her Türk asker doğar", "Her şey vatan için", "En büyük Türk Atatürk", "Vatan sana canım feda" nın yanısıra "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı eşliğinde yürüdü ve 10'uncu Yıl Marşı'nı söyledi.

İLK KEZ SLOGANLI

Bazı vatandaşlar askerlerin sloganlı yürüyüşüne pencerelerden alkışlarla destek verdi. Her yıl düzenli olarak kutlanan Atatürk'ün Diyarbakır'a geliş yıldönümünde ilk kez askerlerin böylesine bir gövde gösterisi yapması dikkat çekti. Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu.

AKP'nin çelengi gelmesine rağmen, partiden kimse bulunmadığı için bir süre bekletildi. Törenin bitiminden sonra anıta gelen parti il başkanlığından bir görevli, çelengi anıta bıraktı. DSP'nin çelengi ise gelen yöneticilerin, takım elbiseli ve kravatlı olmaması nedeniyle konulamadı.