16 Kasım 2006

Afrika, Arap ülkeleri, Avrupa ve BM'den yetkililer, Sudan'ın Darfur bölgesinde son dönemde daha da kötüleşen durumu görüşmek üzere Etiyopya'da düzenlenen konferansta bir araya geldiler.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, toplantıya katılanların, Sudan'daki Afrika Birliği barış gücünün güçlendirilmesi, ateşkesin uygulanması ve barış görüşmelerinin yeniden başlaması konularında çalışacak üç ayrı komite kurulmasına karar verdiklerini bildirdi. Etiyopya'daki Afrika Birliği merkezinde konuşan Annan, “Çok iyi ve yapıcı tartışmalarda bulunduk” diye konuştu.
Toplantıya, Afrika Birliği ülkeleri, Arap Birliği ülkeleri, Avrupa Birliği, Sudan, ABD, Çin, Rusya, Mısır, Fransa ve Afrika ülkelerinden üst düzey yetkililer katıldı.
Sudan Dışişleri Bakanı Lam Akol'un, ülkedeki BM ve Afrika Birliği barış güçlerinin birlikte görev yapması önerisini reddetmediği, bu konu üzerine görüşmelerin sürdüğünü belirttiği bildirildi.
Darfur'da, son günlerde hükümet destekçisi militanlar köylere yönelik saldırıları artırarak, onlarca kişiyi öldürdü. Saldırılarda, militanların baskın yaptıkları bir köydeki çocukları kulübeye doldurarak, ateşe verdikleri, onları kurtarmaya çalışan ebeveynlerini vurdukları bildiriliyor.
BM Güvenlik Konseyi, Sudan'a 22 bin askerlik barış gücü gönderilmesi kararı almıştı, ancak Sudan hükümeti, BM gücü gönderilmesine karşı çıkıyor.
Annan, dün Kenya'da yaptığı konuşmada, BM'nin bölgeye kendi güçlerini gönderme konusunda hala ısrarcı olduğunu söylemişti. Annan, 7 bin askerlik Afrika Birliği gücünün yerine 20 bin kişilik BM gücünü görevlendirmeyi öneriyor.
İnsan Hakları İzleme Örgütünün Afrika bürosu da bir açıklama yaparak, ”Etiyopya'daki üst düzey görüşmelerden, Darfur ve Çad'ın doğusundaki sivilleri koruyacak bir uluslararası gücün en kısa zamanda görevlendirilmesi için çok net bir plan çıkması gerektiğini” kaydetmişti.