ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, Türkiye'nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer'in Haziran Ayında Görevinden Ayrılacağı Yolundaki Sözlerini Yorumlamadı Ancak...

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer'in Haziran ayında görevinden ayrılacağı yolundaki sözlerini yorumlamamakla birlikte, "ABD, PKK terörizmine karşı Türkiye ile birlikte çalışma taahhüdüne bağlı olmaya devam ediyor. Sürdürülen diyalog da, sürecin bir parçası" dedi.


Büyükelçilik Sözcüsü, Edip Başer'in, ABD'nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston ile yürüttüğü çalışmalara ilişkin olarak "Bu mekanizma artık bitti. Bir kapı kaldı, onu da açıp, Haziran'da ayrılıyorum" yolundaki açıklamalarını yorumlamak istemedi.

Buna karşın, Sözcü, ANKA'ya yaptığı açıklamada ABD'nin PKK ile mücadeleyi sürdüreceğini vurgularken, "ABD, PKK terörizmine karşın Türkiye ile birlikte çalışma taahhüdüne bağlı olmaya devam ediyor. Sürdürülen diyalog da, sürecin bir parçası" şeklinde konuştu.

Büyükelçilik Sözcüsü, Başer'in söz ettiği "kapı"nın Mahmur Kampının kapatılması olup olmadığı sorulması üzerine de, "Mahmur Kampı'nın kapatılması için Irak hükümeti, Türk hükümeti ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile çalışmayı sürdürüyoruz" dedi. (ANKA)