Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Obezite ile Mücadele Bakanlar Toplantısı kapsamında “Obezite ile Mücadele Avrupa Şartı” imzalandı.

Conrad Oteli'ndeki törende Obezite ile Mücadele Avrupa Şartı'na, Avrupalı bakanlar adına Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DSÖ adına da Avrupa Bölge Direktörü Dr. Marc Danzon imza attı.

İmza töreni sonrası basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını Akdağ, Avrupa Şartı'nda DSÖ Avrupa bölgesinde obezitenin artık önemli bir salgın olarak en önemli halk sağlığı problemlerinden biri haline geldiğinin ve özellikle çocuklar ve ergenlerdeki artışın alarm verici olduğunun ifade edildiğini söyledi.

Recep Akdağ, obezitenin ekonomiyi ve gelişmeyi olumsuz etkilediğinin de ortaya konulduğunu belirterek, bu salgının özellikle son 30 yılda geliştiğini, insanların daha hareketsiz hale geldiğini, daha fazla sağlıksız yiyecekler tüketildiğini ifade etti. Obezite konusunda sadece ülkelerin kendi çabalarının buna yetmeyebileceğini, bunun için uluslararası bir hareketin de gerektiğini kaydeden Akdağ, Avrupa Şartı'nda gayelerini, prensiplerini ve yol haritalarını ortaya koyduklarını bildirdi. Akdağ, “Nihai gayemiz, bölgede önce obezite salgınını durdurmak, daha sonra geriye çevirmektir. Yüksek seviyede siyasi arzu ve liderlik bunun için esastır. Biz bakanlar bunu burada taahhüt etmiş oluyoruz” dedi.

Şarta imza koyan ülkelerin obezite ile mücadele stratejilerini, yüksek tansiyon, kalp-damar gibi bulaşıcı olmayan diğer hastalıkların programlarıyla birleştireceklerini dile getiren Akdağ, fizik aktiviteyi artırmak ve sebze-meyve benzeri gıdaları daha çok tüketmek üzere yapılan programlarla bunları bir araya getireceklerini anlattı.

Bakan Akdağ, her ülke ve bölgenin kendi kültürü içinde bir program geliştireceğini, hükümetlerle birlikte bütün diğer paydaşlar, sivil toplum ve endüstrinin ortak hareket etmesini sağlayacaklarını bildirdi. Akdağ, “İmzalanan şart kapsamında özellikle çocuk ve ergenler için özel programlar uygulayacağız. Bu konuda Türkiye'de yapacağımız çalışmalardan en önemlisi, okul kantinleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştireceğimiz çalışma olacak” dedi.

Hep zenginlerin hastalığı olduğu zannedilen şişmanlığın, düşük sosyoekonomik gruplarda da yaygın olarak görüldüğüne işaret eden Akdağ, bu gruptakilerin de bilinç düzeyinin artırılacağını söyledi. Obezite ile mücadele konusunda sivil toplumun yanı sıra özellikle gıda sektörü ve medyanın çok önemli rol oynayacağını vurgulayan Akdağ, “Gıdaların yapıları, içerikleri, çocukların özellikle okullarda hangi gıdaları tüketebilecekleri gibi hususlarda birtakım düzenleyici mekanizmalar oluşturacağız. Bunun için gerekirse yeni kanunlar veya yönetmelikler yapacağız. Aşırı kilolu grupların zayıflamalarını sağlayacak tedbirler alacağız” diye konuştu.

Bakan Akdağ, bu konuda tarım, sanayi ve ticaret, diyanet, gençlik ve spordan sorumlu bakanlıkların da aralarında bulunduğu ilgili bakanlık ve sivil toplumla çalışmalarının devam edeceğini ifade ederek, bunun uzun ve soluklu bir iş olduğunu anlattı.

AİLELERE MESAJ

Türkiye'de erkeklerin yüzde 20'sinde obezite bulunduğunu ve bu bölüme iletişim açısından Diyanet İşleri Başkanlığı yoluyla ulaşabileceklerini kaydeden Akdağ, “Obezite konusunda hutbe verilmesi için ilgililerle görüşeceğiz” dedi.
Bakan Akdağ, konuyla ilgili gıda endüstrisi ve reklam sektörü ile de çalışmalar yapacaklarını dile getirerek, çocukların doğru beslenmesi konusunda ailelere şu mesajı verdi:

“ilk 6 ayda bebekler sadece anne sütü ile beslenmeli. 6 aydan sonra mutlaka doktorla birlikte ilave diğer gıdalara geçilmeli. Sonraki dönemde çocuklarımıza süt, yoğurt başta olmak üzere proteinden zengin gıdalar yedirilmeli. Fastfood kültüründen biraz çocuklarımızı ve kendimizi kurtarmalıyız, bunu günlük hayatın bir parçası haline kesinlikle getirmemeliyiz.”

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Marc Danzon da obezite tehdidini tersine çevirmek için bundan sonra yapılacakların çok önemli olduğunu, bu toplantının ancak o zaman amacına ulaşmış olacağını söyledi.
İmzalanan bu şartı 20 yıl sonra İstanbul ile birlikte hatırlayacağını belirten Danzon, ülkelerin uygulayacağı etkinlikleri ellerinden geldiğince destekleyeceklerini ifade etti.