'ABD TÜRKİYE’Yİ ORTA IRAK’TA İSTİYOR!'
“Türkiye Kuzey Irak’a girecek mi?”, “Edip Başer istifa mı ediyor?” gibi sorular tekrar revaçta… Anlaşılan Türkiye’de seçim öncesinde farklı bir tartışma alanı daha açılıyor. iyibilgi’ye konuşan Doç. Dr. Emin Gürses “Kuzey’e çekilmek isteyen ABD Türkiye’yi Orta Irak’ta istiyor” diyor!

Bu sabah gazetelere yansıdığına göre, Terörle Mücadele Koordinatörü Edip Başer artık istifanın eşiğinde. Bu Başer’in “teröre karşı ABD ile ortak mücadele” düşüncesinden artık tamamen umudunu kestiğini ortaya koyuyor. Daha da önemlisi artık tükenen bu mekanizmanın Kuzey Irak ile ilgili ABD-Türkiye arasındaki “son” diyalog noktası olması. Daha önce birçok kez Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesine karşı çıkan ABD, son olarak geçtiğimiz sene “par topar” koordinatörlük mekanizmasını devreye sokmuş, bu Türkiye tarafından “oyalama taktiği” olarak algılanmıştı. Ancak mekanizma sona erdiğine göre ABD’nin adımlarından tatmin olmayan Türkiye’nin bundan sonra ne gibi adımlar atacağı Amerikalıları endişelendiriyor olmalı…

Amerikalılar sadece bundan endişelenmiyor. Ayrıca Yasemin Çongar’a göre TSK’nın Rusya eksenine sempati duymaya başlamasından rahatsızlar… Tüm bunlar ne anlama geliyor? Türkiye gerçekten Rusya eksenine mi kayıyor? Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesi gerektiğini savunun Uluslar arası ilişkiler uzmanı Doç. Dr. Emin Gürses’e sorduk… İşte yanıtları…

Bu sabah basına yansıdı. Edip Başer Haziran ayında istifa edeceğini açıklamış. Bu haberi duyduğunuzda ilk olarak ne düşündünüz?

Amerika’nın koordinatörlük girişimi TSK’nın Kuzey Irak operasyonunu engellemek içindi. Edip Başer de bunu gördü ki istifa ediyor. Zaman geçirilmiş oldu. O zaman söylemiştik. TSK’nın geçen sene Kuzey Irak’a girme operasyonu vardı Amerikalılar bu atama ile onu engellemiş oldular. Akıl var mantık var. Kuzey Irak’ta Barzani peşmergelerini besleyen Amerika ve İsrail’dir. PKK’yı da destekleyen birine bana adam gönder dersen ne olur? Zaman kaybıdır.

Edip Başer Sabah gazetesinde yayınlanan habere göre “Açılacak bir kapı daha var” dedi. Bu ne anlama geliyor?

Onu Edip Başer’e sormalısınız. Ben bilemem… Ancak şunu söylemek zorundayım… Amerikalılar Kuzey’e çekilecekler… Orta Irak’ı terk edecekler. Orta Irak’a birilerini yollamak istiyorlar.

Türkiye’yi mi yollamak istiyorlar?

İslam ülkelerini göreve çağırıyorlar. Bütün istedikleri İslam ülkelerinin Orta Irak’a yerleşmesi.

Ama bu tehlikeli değil mi?

Amerika iyi bir şey olsa verir mi başka birisine? İslam ülkelerinden oluşan bir barış gücü istiyorlar Orta Irak’a…

Türkiye’yi nerede istiyor?

Kuzey Irak’ta değil, Orta Irak’ta istiyor Türkiye’yi… Türkiye’yi hiçbir zaman Kuzey Irak’ta görmek istemediler… Orta Irak çok tehlikeli…

Türkiye ABD’nin isteğine rağmen Orta Irak yerine Kuzey Irak’a girebilir mi?

Eğer sürekli ABD ABD derseniz olmaz.

Yasemin Çongar’ın ilginç bir röportajı vardı. Amerikalılar Türkiye’nin Rusya’ya kaymasının söz konusu olduğunu ve bundan endişe duyduklarını belirtmişler.

Rusya Türkiye’nin, yani güneyinin ekonomik olarak aşırı bir şekilde Batı’ya yaklaşmasından rahatsız. Şirketlerin batıya satılmasından rahatsız. Örneğin Türk Telekom’un satılması… Rusya Türkiye’nin elbette nötr kalmasını ister. Bu bizim işimize yarar. Bunu en son boğazlar ve Karadeniz konusunda yaşadık.

Çongar özellikle şunu kastetti: Amerikalılar TSK’nın Rusya eksenine kaydığından endişe duyuyormuş…

Hangi eksene kaydığını bilmiyorum, ancak eğer TSK ABD’den uzaklaşmıyorsa bu garip olur zaten. ABD’nin politikalarının Türkiye’yi ne denli zor durumda bıraktığı ortada.

Bir ay içinde Kuzey Irak’a operasyon bekliyor musunuz?

Zaten şu anda operasyon yapılıyor Kuzey Irak’ta…

. İyi Bilgi .