Esat Canan, CHP'yi bıraktı: Demokrasi yok edildi
22 Mayıs 2007 Salı 15:20
Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde AKP’yle ortak hareket eden Hakkari Milletvekili Esat Canan, CHP’den istifa ettiğini açıkladı.
Canan Meclis’te düzenlediği basın toplantısında partisi CHP’yi sert bir dille eleştirerek istifa ettiğini, 22 Temmuz genel seçimlerinde ise bağımsız aday olacağını açıkladı.
Canan, CHP’nin en zor günlerinde yanında olduğunu, Hakkari gibi zor bir ilde parti bayrağını tüm zorluklara karşın ayakta tuttuğunu söyledi. Canan, “Saldırılara uğradım. Eleştiriler aldım. Hiçbir zorluk beni bildiğim CHP’den uzaklaştırmadı” dedi.

CHP YÖNETİMİ DEMOKRASİYİ YOK ETTİ
CHP’nin bugünkü yönetimini tanımaz hale geldiğini belirten Canan, “Her fırsatta demokrasiden söz eden parti yönetimi, parti içinde demokrasiyi tam anlamıyla yok etmiştir. Partinin geleneğinde olan ortak davranma, ortak üretme, katılım, çoğulculuk gibi ilkeleri tarihin sayfalarına gömmüştür. 5 yıllık yasama dönemi boyunca TBMM Grubu ile bir kere bile konuşma, sorunları irdeleme ihtiyacı duyulmamıştır” diye konuştu.
CHP yönetiminin, Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir konuda bile parti yönetiminin görüşünü almadığını, kapalı bir grup toplantısı dahi düzenlemediğini belirten Esat Canan eleştirilerine şöyle devam etti:
“Farklı düşünen yönetici ve üyelerini dışlamıştır. Kalanlar ise boynu eğik, her şeye evet diyen, bir konuma dönüştürülmüştür. CHP, muhtıradan medet uman bir parti haline gelmiştir. Kısacası tarihinde, emekten, çalışandan, ezilenden, demokrasiden, hak ve özgürlüklerden ve değişimden yana duruş almış olan bir parti yerine keskin milliyetçilik ve devletçiliğin temel ilke kabul ettiği, statükodan yana tavır alındığı, liderlik sultasının zirveye çıktığı, temel ilke ve değerlerinden uzaklaştığı bir parti haline gelmiştir.”
Canan'ın istifasıyla, CHP'nin sandalye sayısı 149'a düşerken, bağımsız milletvekillerinin sayısı 13 oldu.
Bu istifayla, Mecliste son sandalye dağılımı şöyle oldu:


AK Parti: 352

CHP: 149

ANAVATAN: 20

DYP : 4

SHP : 1

HYP : 1

GP : 1

Bağımsız: 13

Boş : 9

Toplam : 550
netgazete