TÜSİAD Washington Temsilcisi: ABD, Türkiye'de yeniden AK Parti'nin iktidar olmasını istiyor
21 Mayıs 2007 Pazartesi 23:20Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz, 22 Temmuz'da rey atılacak genel seçimlerde ABD'nin tek parti hükümetinin iktidar olmasını beklediğini belirtirken, “Tek parti olmaya en yakın aday AKP. Şu anda başka bir alternatif görünmüyor” dedi.
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Antalya Sanayici ve İşadamları'nın ortaklaşa düzenlediği ‘Irak Savaşı ve Sonrası' başlıklı konferansa katılan TÜSİAD Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz, dinleyicilerin sorularını yanıtladı. 22 Temmuz'daki seçimlerde ABD'nin beklentisinin tek partinin sandıktan çıkması yönünde olduğunu kaydeden Abdullah Akyüz, “Beklenti ve istek tek parti çıksın, istikrar olsun yönünde. Tek parti olmaya en yakın aday AKP. Anti ABD'ci söylemin sahibi partilerden biraz çekiniyorlar” diye konuştu. ABD'nin AKP'nin alternatifinin şimdilik görünmediğini düşündüğünü söyleyen Akyüz, “AKP, ABD'nin birlikte çalışmaktan dolayı mutlu olduğu parti ya da siyasi oluşum değil. Birlikte çalışmaktan dolayı çok büyük sorun da yaşamıyorlar. Şu anda başka bir alternatif de görmüyorlar. O zaman da kendi realist ve faydacı bakış açıları gereği kimin kazanma oranı fazlaysa onunla çalışmak istiyorlar” diye konuştu.

ABD'NİN LAİKLİK TERCİHİ YOK
Abdullah Akyüz, ‘ABD'nin Türkiye'yi ılımlı islam devleti mi yoksa laik modern ülke gibi mi görmek istediği’ yönündeki soruya, “ABD'nin bu anlamda bir tercihi yok, faydaya bakıyor. Kiminle çalışması gerekiyorsa onunla çalışmaya bakıyor” yanıtını verdi.
ABD'nin terör örgütü PKK konusundaki tutumuna ilişkin soru üzerine Akyüz, “(Siz potansiyel tehlikeyi bahane ederek 1 trilyon dolar harcayarak Irak'a müdahale ettiniz. Türkiye fiilen bu tehlike ile karşı karşıya) diye sorduğumuzda ABD'li yetkililer başlarını öne eğiyorlar, cevap veremiyorlar” dedi.

TEZKERE İYİ Kİ ‘HAYIR’ ÇIKTI
Konuşmasında Irak savaşı ardından Türk- ABD ilişkilerini de değerlendiren Abdullah Akyüz, ABD'nin kendi çıkarları ve stratejik olarak Türkiye'nin batı blokunun içinde yer almasını istediğini ve bunun için çalıştığını söyledi.
TBMM'den 1 Mart tezkeresine ‘hayır’ çıkmasının olası bazı sıkıntıları önlediğini kaydeden Akyüz, “Eğer evet çıksaydı, aşağı yukarı bugün ne yaşıyorsak onu yaşayacak, evetin yarattığı sorunları ayrıca yaşayacaktık” dedi.
Abdullah Akyüz, Türkiye'nin ABD ile beraber çalışması gerektiğini söylerken, “Beraber çalışmak ABD'nin istediğini yapmak demek değil. Herkesin kazanımlarına göre davranması ve işbirliği yapması demek” dedi.
netgazete