En güzel tenisçi Topkapı Sarayı'nda Harem'de
21 Mayıs 2007 Pazartesi 22:00 Sony Ericsson WTA Tour İstanbul Cup 2007 tenis turnuvasının resmi açılışı bugün Topkapı Sarayı'nda yapıldı.
Sarayın bahçesinde gerçekleştirilen açılış törenine, Ankara'daki Bakanlar Kurulu toplantısının uzun sürmesi nedeniyle geç katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, turnuvanın 2 numaralı seri başı Rus Elena Dementieva ile birlikte basın mensuplarının karşısına geçti. Bakan Koç,
Dementieva'yla birlikte turnuvanın özel ödülü olan, tamamı altın ve pırlantalarla süslü raket prototipinin yanında medyaya poz verdi.
Burada soruları yanıtlayan Bakan Koç, tenisin, Anadolu'nun her tarafına yayılması gerektiğini belirterek, ''Tenis çok güzel bir spor. Bu işe de katkıda bulunduk. 2007'de turizm sezonunun tanıtım kampanyası içinde tüm spor faaliyetlerine katkıda bulunuyoruz. Bugün de buna verdiğimiz önemden dolayı buradayız'' dedi.
Atilla Koç, daha sonra Rus tenisçiye, arka yüzeyinde lale motifi olan gümüşten yapılmış bir ayna armağan etti. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, daha sonra platformda, davetlilere
yönelik konuşmasında, İstanbul'un, medeniyetleri ve kıtaları buluşturan bir dünya başkenti olduğunu ifade ederek şunları söyledi: ''İstanbul, pek çok kenti kıskandıran, pek çok insanın hayallerini süsleyen, bir rüyalar şehridir. Dünyanın ünlü tenisçilerine ev sahipliği yapan ve ülke tanıtımına önemli katkıları olan bu turnuva, 'İstanbul Cup sultanını arıyor' sloganıyla dünya tenisseverlerinin karşısına çıkıyor. Son yıllarda sportif organizasyonlarda elde ettiğimiz başarıların, ülkemizin tanıtımına da büyük katkısı oluyor. Bakanlık olarak biz de buna katkıda bulunmak istiyoruz. Turnuvaya katılan tenisçilere başarılar diliyorum.''

-SHARAPOVA: ''BURADA OLMAKTAN MUTLUYUM''-
Açılış töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Atalay, Tenis Federasyonu Başkanı Azmi Kumova ve ünlü Rus tenisçiler Maria Sharapova ile Elena Dementieva, birlikte basın toplantısı düzenledi.
Turnuvanın 1 numaralı seri başı Maria Sharapova, birçok ülke dolaştığını
belirterek, şunları söyledi: ''Türkiye'ye gelmekten çok mutlu oldum. Umarım şu anda yağan yağmur turnuvada devam etmez. Ben bir akademide yetiştim. Bu seviyeye gelmek
çok kolay değil. Bir tenisçi, çok büyük emekler ve paralarla yetişiyor. Türkiye'de de genç tenisçiler için oluşturulan fona katkıda bulunulmalı ki bir gün başarılı tenisçiler, Grand Slam kazanabilecek tenisçiler yetişsin.''
Rus tenisçi Elena Dementieva da 10 yıl sonra İstanbul'da olmaktan mutluluk duyduğunu kaydederek, ''Umarım hava iyi olur ve bir hafta boyunca iyi bir turnuva geçiririz'' dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul ve İstanbullular adına çok mutlu olduğunu ifade ederek, ''İstanbul, büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Tüm tenisçilere başarılar dilerim'' dedi.
Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Atalay, Türkiye'nin, büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptığını, tek başına bu turnuvanın bile ülke tanıtımına büyük katkısı olduğunu söyledi.

-BASIN TOPLANTISI YAĞMUR ALTINDA YAPILDI-
Açılışta, sarayın bahçesine kurulan platformda yapılan basın toplantısı sırasında yağmur yağmaya başlayınca, konuşmacılar ve davetliler zor anlar yaşadı.
Yağmurun başladığı sırada konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''Yağmur yağsın, biz buna razıyız'' dedi ve konuşmasını kısa kesti. Yağmur başlayınca, organizasyon yetkilileri, Sharapova ve Dementieva'ya şemsiye getirdi. Sharapova, konuşmasını ayakta, sunucunun tuttuğu şemsiye altında yaptı.
Bu arada, ABD'li ünlü tenisçi Venus Williams, toplantıya geç kalınca, platforma çıkmayıp, toplantıyı geriden izledi. Williams'ın, Kapalıçarşı'ya alışverişe gittiği için toplantıya yetişemediği öğrenildi.

-TENİSÇİLER HAREM DAİRESİ'NDE-
Sharapova, Williams, Dementieva ve İsviçreli Patty Schnyder ve bazı tenisçiler, Harem Dairesi'ni gezerek, burada sultanların giydiği kıyafetle fotoğraf çektirdi. Basın mensupları, Harem Dairesi'ne alınmazken, organizasyon elemanları tarafından çekilen fotoğraflar medyaya dağıtıldı.
Bu arada, Williams, Sharapova ve Dementieva, kıyafetinin altına sultanların giydiği ayakkabıları giymek istemediler ve kendi ayakkabılarını giydiler, sultanların giydiği başlığı da takmadılar.
Öte yandan, Polonya'daki liselerarası Dünya Tenis Şampiyonası'nda 3. olan Özel Enka Lisesi sporcularına, Tenis Federasyonu Başkanı Azmi Kumova tarafından kupaları verildi.
Gecenin sonunda özel hazırlanan kostümlerle bale sanatçısı Tan Sağtürk ve ekibi, gösteri sundu.
netgazete