Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye gündemde: Askerin savunduğu ilkelerle, yaptıkları çelişiyor
21 Mayıs 2007 Pazartesi 19:20Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Hannes Swoboda, "Türkiye’de askerlerin son zamanlarda iç siyasi konularda basına demeç vermeleri, basın toplantıları ve bildiri yayınlamaları sonuç getirmedi. Bize gelen bilgilere göre AKP yine birinci parti. Askerlerin savunduğu ilkeler, yaptıkları birbiri ile çelişiyor" diye konuştu.
Eski Türkiye raportörü Hannes Swoboda, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi krizi ABHaber’e değerlendirdi.
AB için Türkiye’deki siyasi krize yaklaşımda, iki temel nokta çok önemli olduğunu ifade eden Swoboda, bu iki noktayi şöyle özetledi:
"Birincisi din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, diğeri ise askerlerin siyasi hayattan çekilmesidir. Bu iki prensip AB için olmazsa olmaz kuralıdır.'' Askerin tutumunu eleştiren Swoboda, "Türkiye’de askerlerin son zamanlarda iç siyasi konularda basına demeç vermeleri, basın toplantıları ve bildiri yayınlamaları sonuç getirmedi. Bize gelen bilgilere göre AKP yine birinci parti. Askerlerin savunduğu ilkeler, yaptıkları birbiri ile çelişiyor" diye konuştu.
Bu konularda her türlü çözümün demokraside aramak gerektiğini vurgulayan Swoboda, "Bir tarafta laikliği,hukuk devleti Atatürkçülüğü savunuyorum diyeceksiniz, diğer tarafta yaptıklarınızla, şüpheyle yaklaşılan partinin oylarını artıracakcasınız. Bu yanlıştır" ifadesini kullandı. Swoboda şöyle devam etti:
"Askerlerin işi ülkenin savunması olmalı. Siyasi olaylara karışıldı mı ters sonuçların çıkması da normal. Ben askerin rolüne saygı duyuyorum. Ama artık Türkiye’nin demokrasisini NATO ve AB üyesi ülkeler seviyesine çıkartma zamanı geldi. Bugün Türkiye NATO’ya başvursa açıklıkla söylüyorum üye olamazdı."

TÜRK SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİ
Hannes Swoboda, Türk seçim sisteminin değişmesi gereğini vurgularken de "Yüzde 30 oy alıp tek başına iktidar olunması demokrasi açısından pek de uygun bir gelişme değil. Çok partili sistemin daha demokratik olduğunu düşünüyorum. Bir partinin yüzde 30 alıp tek başına iktidar olması normal değil."

CHP ASKERLERİN GÖLGESİNDEN ÇIKMALI
Anamuhalefet partisi CHP’yi de eleştiren Swoboda, CHP yönetiminin artık gençlere bırakılmasını istedi. CHP’nin son siyasi krizdeki yaklaşımının bir sosyal demokrat partiden beklendiği gibi olmadığını savunan Swoboda, "İlk önce askerlerin gölgesinden çıkmaları lazım. CHP’nin stratejisi nedir. Partinin sosyal politikaları nelerdir. Bunları Avrupa’da algılamakta zorlanıyoruz" şeklinde konuştu.