Almanya'nın başkenti Berlin'deki okullarda şiddet olayları artıyor. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtindeki Eberhard-Klein adlı okulda Özgür G. (16) adlı Türk öğrenci ders sırasında maskeli 8 kişinin saldırısına uğradı.


Berlin polisi, ders sırasında sınıfa giren maskeli kişilerin “Özgür burada mı?” diye sorduklarını ve kendisini dövmeye başladıklarını, öğretmeninin ise saldırganlara müdahale ederek Özgür G'yi bir yan odaya çektiğini bildirdi.
Saldırganlardan birinin bu sırada bıçak kullanarak Özgür G'yi kalçasından yaraladığı kaydedildi. Polis, saldırının sebebinin henüz bilinmediğini ve olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtti.
Öte yandan, bir Alman öğrenciyi dövdükleri için karakola götürülmek istenen iki Türk öğrencinin yakınlarıyla polis arasında tartışma yaşandı.
Çevreden çok sayıda kişinin de müdahalesiyle büyüyen olay sırasında bazı Türkler, polisi, kendilerine karşı aşırı şekilde sert davranmak ve ırkçı söylemlerde bulunmakla suçladılar.
Polis tarafından dövüldüğünü ve tehdit edildiğini iddia eden Mehmet S. (23), olay yerinden gitmek isterken polislerin kendisini yakalayarak kelepçe taktıklarını ve bindirdikleri araçta dövüldüğünü, bir polisin kendisini öldürmekle bile tehdit ettiğini öne sürdü.
Mehmet S, diğer bir polisin de arkadaşına, “Geldiğin ülkeye dön” şeklinde hakaret ettiğini söyledi. Berlin Emniyet Müdürü Dieter Glietsch, polislere yönelik suçlamaları araştıracaklarını bildirdi.