Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Fransız Ulusal Meclis’inin “Ermeni soykırımı”nın reddini cezalandıran yasa tasarısını onaylamasına tepki olarak Fransa ile ilişkilerini askıya alması, Fransız basınında geniş yankı buldu. Fransız basını, yaptırımın bir “uyarı” olduğunu, “gayri resmi” bir ortamda açıklandığını, “sınırlı” bir etkisi olacağını öne sürerken, Le Figaro, "Askerler güç gösterisi yapıyor" diye yazdı.

LIBERATION: GAYRİ RESMİ ORTAMDAKİ AÇIKLAMA SÜRPRİZ OLDU

“Türk Ordusu Fransa’ya yaptırım” başlığını kullanan Liberation ise, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un açıklamasını bir “uyarı”ya benzetti. Aralık ayında yapılması öngörülen yıllık Fransız-Türk askeri görüşmelerinin iptal edildiğini kaydeden gazete, bunun ilk doğrudan yaptırım önlemi olduğuna dikkat çekti.

Başbuğ’un açıklamasının “sürpriz” yarattığını kaydeden gazete, üst düzey bir Fransız diplomatının “Gayri resmi bir ortamda, bir resepsiyon sırasında yapıldı, resmi bir bildirim ile değil” değerlendirmesine yer verdi.

Yaptırımın sadece ikili ilişkileri etkileyeceğini, NATO, Afganistan ve Lübnan’daki işbirliğini etkilemeyeceğini belirten gazete “Sanki ordu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı tutumunu sertleştirmeye zorlamak istiyor” görüşünü öne sürdü.

LE FIGARO: ASKERLER GÜÇ GÖSTERİSİ YAPIYOR

Büyük Fransız gazetesi Le Figaro da, Türk ordusu tarafından alınan önlemlerin “sınırlı” etkilerinin olacağını öne sürerken ordunun da “Ermeni soykırımı”nı tanıyan tasarının onaylandığı 2001 yılında askeri ziyaretleri de askıya aldığını anımsattı. Ordunun yaptırımın iki ülke arasında ilişkilerin AB nedeniyle artan bir biçimde gerginleştiği bir döneme denk geldiğine işaret eden gazete, asıl en çok Fransız firmalarının etkilenebileceğini yazdı.

Bunun bir örneği olarak Credit Agricole’nin Oyak için yaptığı teklifinin kabul edilemeyebileceğini belirten gazete, olumsuz etkilenebilecek diğer Fransız firmasının Türkiye’ye helikopter satmak isteyen Eurocopter olduğunu kayedetti. Gazete, Türk hükümetinin tasarının Senato’da onaylanıp onaylanmayacağını beklemeyi tercih ettiğini belirterek “Siyasi konulara yönelik müdahalelerini çoğaltan askerler bir güç gösterisi yapıyor. Askerler giderek Brüksel’in baskılarına daha da az tahammül gösteriyor” yorumunu yaptı.

LE MONDE: ASKERİ İLİŞKİLER DARGINLIĞIN KURBANI

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ise, “Askeri ilişkiler, Fransız-Türk dargınlığının kurbanı” başlığını kullandı. Türkiye’nin protesto olarak Fransa ile askeri ilişkilerini dondurduğunu belirten gazete, iki ülke arasındaki gerilimin arttığını kaydetti. Gazete, oysa yaptırımların daha sonraki bir aşamada Ermeni yanlısı tasarısının Senato’dan geçerek yürürlüğe girmesi halinde getirilmesi beklendiğine dikkat çekti.

L’EXPRESS: TÜRK ORDUSU FRANSA’YA SURAT ASTI

“Türk ordusu Fransa’ya surat astı” başlıklı haberinde L’Express de, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ’un açıklamalarında Fransız firmalarının askeri ihalelerden dışlanıp dışlamayacağını belirtmediğini kaydetti.