ESKİ PKK’LI TERÖRİST, ASKERLİKTEN ALINIP TUTUKLANDI
TERÖR örgütü PKK’nın Kuzey Irak ve Türkiye sınırları içerisindeki kamplarında 16 yıl silahlı faaliyet yürüten ve sözde tim komutanlığı yapan terörist Kerem Işık’ın aldığı 6 yıl 3 aylık hapis cezası Yargıtay’da onanınca, Işık, askerlik görevini yaptığı Çanakkale’deki birliğinden alınarak cezaevine konuldu.

Terör örgütü PKK adına Şırnak ve Kuzey Irak’taki dağlarda 16 yıl boyunca silahlı eylemlerde bulunan, Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi kırsalında güvenlik güçlerinin saldırısında boynuna şarapnel parçaları saplanan ve Musul’da tedavi gördükten sonra 2 yıl önce teslim olan ‘Faraşin’ kod adlı terörist Kerem Işık, yargılandığı Diyarbakır 5’inici Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kendiliğinden teslim olan ve kendisiyle benzer durumda olan 50’nin üzerinde PKK’lı terörist etkin pişmanlıktan yararlandırılarak hakkında ceza verilmezken, Işık’ın uzun yıllar örgütte kalması nedeniyle cezası Yargıtay tarafından onandı. 4 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan PKK’lı Işık, askerlik görevini yaptığı Çanakkale’deki birliğinden alınarak kalan cezasını çekmek üzere aynı kentte cezaevine konuldu.


EYLEM EVRAKLARI BULUNAMADI

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 1989 yılında terör örgütü PKK’ya katılan ve 2 yıl önce teslim olan Faraşin kod adlı 32 yaşındaki Kerem Işık hakkında, manga komutanlığı yaparak Nizamettin Taş’ın liderliğinde 60 kişilik grupla Van’ın Çatak İlçesi’nde Halilan aşiretine bağlı 3 köyün basılması, yine Çatak’ta Sadun Ağa’ya ait köyü basmak ve Gürpınar’da yol kesme eylemine katılmaktan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılmıştı. Ancak 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, güvenlik güçlerinden istenen eylem evraklarının bulunmaması nedeniyle ‘Şüpheden sanık yararlanır’ ilkesiyle savcının iddianamesini iki kez iade etmiş ve bunun üzerine hakkında örgüt üyesi olmaktan 6 yıl 3 ay hapis istemiyle dava açılmıştı.

Haber10