Avrupa basını: Sarkozy'nin adımı Türkiye'nin AB hayaline son verir
Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Brüksel’de yaptığı ilk ziyaret büyük ilgi gördü. Daily Telegraph, Sarkozy’nin Avrupa’nın sınırları konusunda bir deklarasyon yayınlaması için bastıracağını belirterek, "Bu adım, Ankara’nın AB hayaline fiilen son verir" yorumunu yaptı. Liberation da, şimdilik bir veto olmayacağını belirterek "Türkiye ile kriz elbette ki olacak ancak daha sonraya bırakıldı" görüşünü dile getirdi.

TELEGRAPH: TÜRKİYE SARKOZY’NİN GÜNDEMDE BELİRLEYİCİ UNSUR
İngiliz Telegraph gazetesi, Türkiye’nin AB üyeliği karşıtlığının, Sarkozy’nin AB gündeminde belirleyici unsurlarından birini oluşturacağını belirtti. Gazete, Sarkozy’nin bu yıl içerisinde Avrupa’nın nihai sınırlarına ilişkin bir deklarasyon yayınlaması için bastıracağını kaydederek, "Bu adım, Ankara’nın AB hayaline fiilen son verir" görüşünü dile getirdi.

LIBERATION: ÜÇ BAŞLIĞA YEŞİL IŞIK YAKILABİLİR
Fransız Liberation da, Sarkozy’nin Brüksel ziyaretinin değerlendirdiği haberinde Fransa’nın Türkiye ile müzakereleri veto etmesinin bir "kriz" yaratacağını öne sürdü. Gazete, "Bir veto bir kriz yaratır ve sadece Türkiye ile değil aynı zamanda, İngiltere gibi, üyeliğinden en çok taraftar olan ülkeler ile de. Böylece, Sarkozy’ye eşlik eden Bernard Kouchner (Dışişleri Bakanı), Ankara ile üç yeni başlığın açılmasına yeşil ışık yakabilir. Türkiye ile kriz olacak ancak daha sonraya bırakıldı" görüşünü dile getirildi.

FT: MÜZAKERELER KONUSUNDA NE YAPACAĞINI SÖYLEMEYE YANAŞMADI
Financial Times de, Sarkozy’nin AB kurumsal tartışmaları sona erinceye kadar "çok tartışmalı" Türkiye üyeliği konusunu gündeme getirmeyeceğini belirttiğine dikkat çekerek "Ankara’nın üyelik hedefine karşı olmayı sürdürdüğünü ifade etmekle birlikte Fransa’nın 2005’de başlayan üyelik müzakereleri konusunda ne yapacağını söylemeye yanaşmadı" diye yazdı.

BBC: SARKOZY TÜRKİYE’NİN AB’DEKİ YERİNİ REDDETTİ
İngiliz yayın kurumu BBC ise, "Sarkozy, Türkiye’nin AB’deki Yerini Reddetti" başlıklı haberinde Sarkozy’nin Türkiye karşıtlığını kararlı bir biçimde sürdüreceğini söylediğine dikkat çekti.

İHT: AB VE TÜRK YETKİLİLERİ OLASI VETO NEDENİYLE GERGİN
International Herald Tribune ise, Sarkozy’nin Türkiye’ye ilişkin tutumunu teyit etmekle birlikte şu aşamada Türkiye’yi tartışmanın Avrupa Anayasası görüşmelerini tehlikeye atacağını söylediğine dikkat çekerken "AB ve Türk yetkilileri Fransız vetosu olasılığı konusunda gergin olmayı sürdürüyor" diye yazdı.(ANKA)