SİYASİ Mİ, KAN DAVASI MI?


Okul çıkışında öğretmene infaz

İki depremden kurtulan Deprem Öğretmen Ankara'da vuruldu. Eğitim-Sen üyesi Sarıkaş'ın kan davası ya da siyasi nedenle öldürülmüş olabileceği sanılıyor

ANKARA Milliyet


Eğitim - Sen üyesi edebiyat öğretmeni Deprem Sarıkaş (41), Ankara'da görev yaptığı lisenin karşısında başından tek kurşunla vurularak öldürüldü. Sarıkaş'ın öğretmen arkadaşları, cinayetin kan davası veya siyasi nedenlerle işlenmiş olabileceğini iddia etti. Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi öğretmenlerinden Sarıkaş, dün sabah okulun karşısında bulunan üstgeçidin ayağında saldırıya uğradı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Sarıkaş kurtarılamadı. Sarıkaş'ın sendika işyeri temsilcisi olduğunu söyleyen Eğitim - Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, "Cinayetin, planlanarak ve öldürme amaçlı yapıldığını anlıyoruz. Bu olay, okulda yaşanan şiddetin tuzu biberi olmuştur" dedi.

Tehdit iddiası

Sarıkaş'ın "okul idaresinden kaynaklı baskı"ya maruz kaldığını savunan Dinçer, "Tehdit alıyor muydu?" sorusu üzerine "Okul idaresiyle yaşadığı sorunlarla ilgili sıkça sendikaya başvurmuştu" dedi. Sarıkaş'ın 1966 Varto ve 1999 Marmara depremlerinden kurtulduğu, kendisine "Deprem" adı verildiği öğrenildi. Sarıkaş'ın kardeşinin Muş'ta adam öldürmekten mahkûm olduğu da belirtilirken, cinayetin kan davası nedeniyle işlenmiş olabileceği öne sürüldü.

'Satırlılar kovaladı'

Okul Müdürü Musa Başıbüyük, "Olay okul dışında gerçekleşti. Ne okulumuzla ne de öğrencilerimizle alakası var" diye konuştu. Okuldaki Eğitim-Sen'li diğer öğretmenler, 2 gün önce eli satırlı ve sağ görüşlü bazı kişilerin öğrencileri okul içine kadar kovaladıklarını iddia etti. Sarıkaş'ın okulda 5 soruşturma geçirdiğini belirten öğretmenler, "Can güvenliği kalmadı" demelerine rağmen müfettişlerin ilgi göstermediğini söyledi. Bazı öğretmenler ise okulun çevresindeki internet kafeleri dolaşan 30 - 35 yaşlarındaki bir erkeğin öğrencilere, "Eğitim-Sen'li tanıdığınız öğretmen var mı?" sorularını yönelttiğini öne sürdü. Polisin, ihbar üzerine bu kişiyle konuşan öğrencilerin ifadesine başvurdu.