'El Kaide elebaşısı Türkiye'de yakalandı'

Terör örgütü, Irak kanadının başına getirmek istediği El Iraki'nin Türkiye tarafından ABD'ye teslim edildiğini iddia etti

DIŞ HABERLER SERVİSİ


Terör örgütü El Kaide'nin Irak kanadının başına getirilmesi öngörülen Abdülhadi El Iraki'nin geçen yıl Türkiye'de yakalandığı bildirildi.
El Iraki'nin, Kasım 2006'da yasadışı yollardan Hakkâri üzerinden Türkiye'ye giriş yaptığı belirtildi. Sahte pasaport ve kimlikle yasadışı yollardan Türkiye'ye girme suçundan yakalanan El Iraki'nin, bir süre önce geldiği ülke olan Afganistan'a havayoluyla sınırdışı edildiği öğrenildi.
El Kaide'nin Afganistan kanadının başına getirilen Mustafa Ebulyezid, Katar'ın El Cezire TV'sinde dün yayımlanan röportajında, Türkiye'ye tehditler savurarak, "El Kaide'nin bunun öcünü alacağını" söyledi.
İçişleri Bakanı Osman Güneş de dün Diyarbakır'da, El Iraki'nin, ABD'ye teslim edildiği yönündeki iddialar için, "Bizim kayıtlarımızda böyle bir belge ve kanıt yok" dedi.
Amerikalı yetkililer, nisan ayında yaptıkları açıklamada, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e suikast planlarını ve Afganistan'daki Amerikan birliklerine karşı operasyonları yöneten El Iraki'nin birkaç ay CIA gözetiminde kaldıktan sonra terör zanlılarının tutulduğu Guantanamo Cezaevi'ne nakledildiğini belirtmiş, ancak Türkiye'de yakalandığına dair bilgi vermemişti.

Zerkavi'nin halefiydi

Pentagon Sözcüsü de El Iraki'nin yakalandığı sırada El Kaide'nin Irak sorumlusu olmayı tasarladığını söylemişti.
Irak'taki El Kaide lideri Ebu Musab El Zerkavi, geçen yıl haziranda Amerikan ve Irak güçlerinin düzenlediği bir baskında öldürülmüş, yerine "Ebu Hamza El Muhacir" olarak da bilinen Mısırlı Ebu Eyüb El Masri getirilmişti.