NATO tarafından Kosova’da icra edilen KFOR Harekatını’nın 5 bölge komutanlığından biri olan Çokuluslu Güney Görev Kuvveti’nin komutası Türkiye’ye geçiyor. Önümüzdeki hafta bu görevi devir alacak olan Türk birliği bir yıl süreyle bölgedeki askeri kuvvet olan MNTF-S’i komuta edecek.
Kosova'da 29 Mayıs 2007 Salı günü yapılacak törenle el değiştirerek Türkiye'ye geçecek olan MNTF-S komutanlığı sorumluluk bölgesinde Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan ve İsviçre'den birlikler görev yapıyor.
MNTF-S Karargahı’nın, Türklerin ağırlıklı olarak yaşadığı Prizren bölgesinde, NATO'nun Kosova'daki çatışmaların durdurulması için görev üstlendiği 1999'dan bu yana KFOR'a katkı yapan Türkiye'nin, Kosova'nın geleceği için en kritik dönemde üstlendiği kaydediliyor.
Türkiye'nin 2009-2010 dönemi için adaylığını koyduğu BM Güvenlik Konseyi üyeliği çerçevesinde uluslararası güvenlik bağlamında üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme kapsamında da değerlendirilen Kosova’daki bu komutanlığın devir törenini Türkiye, Genelkurmay Başkanlığı’nın organizasyonu ile takip edecek.
Tuğgeneral Uğur Tarçın komutasında yürütülecek görev süresince, halihazırda bünyesinde Azeri ve Gürcü takımlarını da barındıran Türk Görev Kuvveti yaklaşık 300 askerle takviye edilecek. Bu süre zarfında ayrıca üç adet UH-1 tipi genel maksat helikopter bu komutanlığa tahsis verilecek.
Tuğgeneral Tarçın, salı günü Prizren'de düzenlenecek devir-teslim töreniyle, komutayı Alman meslektaşından devralıp, Mayıs 2008'de Avusturya'ya devredecek.
Türk Silahlı Kuvvetleri geçtiğimiz ay da Afganistan’da Kabil Bölge Komutanlığı’nı 1 yıllığına devralmıştı

Kaynak : ANKA