İngiltere'de yeni düzenlenen Terörle Mücadele Yasası çerçevesinde polise yolda herhangi birini durdurup sorgulama yetkisi verilmesinin planlandığı bildirildi. Polise, durdurduğu kişinin kimliğini ve "ne yaptığını" sormasına olanak verecek uygulama, Büyük Britanya sınırları içinde halen sadece yakın zamana kadar terör sorunu yaşanan Kuzey İrlanda'da polis tarafından kullanılabiliyor.
İngiltere'de ise polisin, kuşkulu durumda olduğunu kanıtlaması şartıyla birini durdurup araması mümkün olabiliyor, ancak bu sırada zanlı kimlik, açık adres gibi soruları yanıtlamaya zorlanamıyor. Bu arada yasa, polisin durdurup sorgulamak istediği kişinin bu duruma direnmesi ve zorluk çıkarması halinde 5 bin sterline kadar ceza ödemesini de zorunlu kılacak. İçişleri Bakanlığı sözcüsü, yeni terörle mücadele yasa tasarısında pek çok önlemin yer aldığını, polise "durdurup sorgulama" yetkisi tanınmasının bu önlemlerden sadece biri olduğunu söyledi. Ancak çeşitli sivil toplum kuruluşları, polise tanınması planlanan bu yeni yetkinin büyük tartışmalara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.
Yasa tasarısında ayrıca polise kuşkuluya ait otomobili de alıp götürme yetkisi verildiği belirtiliyor. Bu arada bugün yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinde geçen hafta üç terör zanlısının polisin takibi altındayken kaybolmasını değerlendiren Başbakan Tony Blair, bu durumun sivil hakları terörle mücadelenin önüne koyan her toplumun başına gelebileceğini söyledi. Blair, bir terör zanlısının haklarını, geleneksel sivil haklarla karıştırmanın böyle tehlikeli sonuçlar doğurabildiğine dikkat çekti.

Kaynak : AA