Economist dergisi, son dönemde Türkiye'ye çalışmak üzere 40 bin Ermeni'nin geldiğini ve bunun büyük bir değişimin göstergesi olduğunu kaydetti.

Kumkapı'da çalıştığı kaydedilen temizlik görevlisi Marina Martosyan'ın Türk patronlarını "dünyanın en iyi insanları" şeklinde tanıttığı ifade edilen haberde, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda alınan kararların diğer ülkelerle ilişkileri zehirlediği ancak durumda değişim sinyalleri olduğu değerlendirmesi yapıldı.

BBC Türkçe Servisi'nin de yer verdiği haberde, "Türk yetkililer diğer yasadışı işçilerin aksine Ermenilere yumuşak yaklaşıyor. Diaspora Ermenileri arasında, özellikle Türkiye'yi ziyaret edenlerin değişen yaklaşımlarından da memnuniyet duyuyorlar" ifadeleri yer aldı.

Haberde,

bu ay içinde Ermeni diasporası mensupları arasında çok dolaşan bir elektronik postada, yakınlarda Kars'ta bir sanat festivaline katılan Amerikalı Ermeni sanatçı Kardash Onnig'in, "Ermeni şarkıları söyleyen bir Ermeni'nin hiç bu kadar kardeşçe bir yaklaşım göreceğini düşünemezdim" dediği aktarıldı. Haberde Onnig'in "Ermeni melodileri eşliğinde dans eden Türkler denizinin ortasındaydım. Ne mutluluk. Gözlerim yaşlarla doluydu" dediği kaydedildi.

Economist dergisi, bir başka haberinde de Almanya Başbakanı Merkel'in, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri konusundaki görüşlerinin, kendisi için koalisyon bünyesinde sorun yaratabileceği uyarısında bulundu.

(ANKA)