47 yıl önce bir kâbus gibi Türkiye’nin üzerine çöken 27 Mayıs İhtilali, hâlâ üzerinde en çok konuşulan konuların başında geliyor. MORAL DÜNYASI dergisi Mayıs sayısında O dönemi bütün sıkıntılarıyla yaşayan Aydın Menderes'le konuştu. Aydın Menderes, bugün her şeye rağmen, “Biz hiçbir zaman devlete, millete, vatana küsmedik. Çünkü bu kutsal değerlere asla küsülmez” diyor.
Dr. Veli Sırım
Henüz yürümeyi, konuşmayı yeni yeni öğrendiği bir dönemde “başbakan oğlu” oldu. Ama ne hislerinde, ne düşünce dünyasında bir Başbakan oğlu olmanın ayrıcalığına hiç yer vermedi. Aldığı aile eğitimi ve kültürü de zaten bu ayrıcalığı aklına bile getirmeme üzerine kurulmuştu.
Adı, büyük bir özlemin, sevginin, hasretin ve vefanın bir simgesiydi: “Aydın”. Çakırbeyli köyünün vefakâr ve vatanperver bir evlâdı olan, hatta vatanı için Yunanlılarla savaşa katılan Adnan Menderes’in doğduğu ve yetiştiği bir şehirdi.
Adı “Aydın” idi. Karanlıkları aydınlatma, sıkıntıları ve zorlukları ortadan kaldırabilme çaba ve gayretleri esnasında bir ışık ve aydınlık arayışının simgesi oldu. Bir tür yakarıştı. Ülkemizin, halkımızın, insanımızın gözünün hep “aydın” olması için en kalbî ve içten bir dua idi.
Aydın Menderes, Cumhuriyet tarihimizin ilk ve en ağır askerî ihtilaline şahit oldu. Bir gün başbakan olan babasını, çocukluğunun kahramanını, en yakın arkadaşını sorgusuz-sualsiz gözlerinin önünde götürdüler. Henüz 15 yaşına bile girmediği bir dönemde 15 ay boyunca babasını kurtarabilme çabasıyla oradan oraya koştu. 15 yaşındayken, başbakan olan babası idam edildi. Ömrü boyunca unutamayacağı 17 Eylül 1961 tarihinde… O gün Aydın’ın değil, tüm ülkenin ufukları karardı. Sadece Aydın’ın değil, tüm ülkenin gözünden yaşlar boşandı.
Halbuki sadece ve sadece idam hükmünün kaldırılmış olması bile o 17 Eylül gününe kadar tüm yaşanan felaketli günleri, zorlukları, sıkıntıları, baskıları, haksızlıkları, hukuksuz icraatları unutmasına yetecekti.
Ama Menderes ailesi öyle bir duruş sergilemişti ki, bu duruş hem kendilerini, hem tüm ülkeyi tekrar ayağa kaldırmıştı.
Bundan 47 yıl önce bir kâbus gibi milletimizin üzerine çöken 27 Mayıs ihtilâli, üzerinde en çok konuşulan, yorum yapılan konuların başında geliyor hiç şüphesiz. Siyasal, sosyal, ekonomik ve hatta uluslararası ilişkiler boyutlarıyla üzerinde belki on binlerce sayfalık kitaplar yazıldı; yüz binlerce makale, köşe yazısı kaleme alındı; araştırma dosyaları, belgeseller hazırlandı; konferanslar, paneller, sempozyumlar düzenlendi.
Başta Menderes ailesi olmak üzere, Yassıada’daki mahkemelerde kimisi idamla, kimisi müebbet hapisle yargılanan Demokrat Parti’nin önde gelen isimlerinin ailelerinin neler yaşadıkları üzerinde ise çok az duruldu.
İşte bu dönemi, bu yönüyle ele almak, tekrar hatırlamak ve hatırlatmak, kendimiz için bir nebzecik de olsa dersler çıkarabilmek istedik. Bunun için de akla gelebilecek ilk isim olan Aydın Menderes Bey’i ziyaret ettik.
15 Nisan Pazar günü, Aydın Menderes’in evine gittiğimizde bizi biraz üzen, görüşme ümidimizi zayıflatan bir gelişme oldu. Koruma görevlisi, Aydın Bey’in sağlık durumunun elverişsiz olduğunu, biraz daha istirahat edeceğini söyledi ve bir süre beklememizi istedi. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra içeri girdiğimizde, rahatsızlığı her halinden belli olsa da, o engin nezaketiyle, “Sizi eli boş bir şekilde geri göndermeye içim elvermedi” dedi.
Yaklaşık bir buçuk saatlik sohbetimizde Aydın Menderes, başta askerî ihtilal dönemi olmak üzere 47 yıllık bir süreç hakkında birbirinden güzel, birbirinden ibretli hayat levhaları ortaya koydu.
Merhum Başbakanımız Adnan Menderes, 14 Mayıs 1950 seçimlerinden büyük bir zaferle çıkan DP’nin iktidara gelmesiyle Başbakanlık görevini üstlendi. Bu esnada siz henüz 4 yaşındaydınız. “Baba ve aile reisi” olarak Başbakan Adnan Menderes’i anlatır mısınız?
Çocukluk anılarımı üç yaşıma kadar hatırlayabiliyorum. Ancak 1950 yılına kadar başbakanlık, hükümet, iktidar, seçim gibi kavramlarla tanışmış değildim. Çocukluk yıllarıma rağmen bu kavramları bir nevi içeriden yaşayarak öğrenmiş oldum. Özellikle 1954’ten itibaren yaşanmış olayların siyasî yönleri ve boyutları önemli ölçüde hafızamda yer etmiştir.
O yıllarda evimiz her zaman kalabalıktı. Henüz yurt dışına çıkmamış olan Yüksel ve Mutlu ağabeylerim bana tarihle, coğrafyayla ilgili bir şeyler öğretirlerdi. Yoğun çalışmalarına ara verdikleri zamanlarda rahmetli babam beni çağırtır, yanında bulunanlara “Haydi bakalım, bizim Aydın’a sorun, o da size cevap versin” derdi. Sorulara ben cevap verdikçe de bir hayli memnun olurdu.
Annemin ısrarla istemesi sonucu Bakanlıklar tarafında bulunan bir ilkokula kaydım yapılacaktı. Ben ise iki ağabeyimin bitirdiği Çankaya İlkokulu’na gitmek istiyordum. Anneme diğer okula gitmek istemediğimi söylemiştim. Ancak babam anneme, biraz da onun gönlünü almak için “Aydın’ı okula yarın ben götürürüm” demiş. Arabasıyla beni okula götürdü ve okulun önünde beni bıraktı. Ben kapıya doğru yürümeye başladım. Arkaya da dönüp bakamıyordum. Tam okulun kapısından girecekken geri dönüp baktım, arabanın durduğunu, babamın beklediğini gördüm. Hemen koştum. Görevliye kapıyı açtırdı ve yanına aldı. Ona “Beni Başvekâlete (Başbakanlık binasına) götürün, Aydın’ı da eve götürürsünüz” dedi. Arabada bulunduğum süre içinde bana niçin gitmediğime dair hiçbir şey söylemedi ve sormadı. Akşam eve gelince anneme “Aydın’ın diğer okula gitmesi şart değil. O da ağabeylerinin gittiği okula gitsin. Orada daha rahat olur” demiş.
Babanızla ilişkiniz nasıldı?
1950-1960 yılları arası önce büyük ağabeyim ikinci bir üniversiteyi bitirmek için yurt dışına gitmişti. Geri döndüğünde askere gitti. Ardından Dışişleri bünyesine girdi. Ardından da tekrar yurtdışına çıktı. Ortanca ağabeyim de liseyi bitirdikten sonra okumak üzere, büyük ağabeyim gibi yurtdışına gitti. 1957’de ben yatılı okulda, İstanbul’daydım. Babam ne zaman İstanbul’a gelse, özellikle hafta sonlarına rastlamışsa, beni çağırtır, aldırtır, yanından ayırmazdı. Beraber yürüyüşlere çıkardık. Eğer resmî bir programı yoksa öğle veya akşam beraber yemek yerdik.
Yakın arkadaş çevrenizde hiç “Benim babam Başbakan” diyerek bir ayrıcalık istediğiniz olmuş muydu?
Hayır. Çünkü özellikle annem bize bu yönde çok titiz bir eğitim ve terbiye vermişti. Ağabeylerim o sıralarda pek çok şeyi anlayabilecek ve kavrayabilecek durumdaydılar. Buna rağmen annem bu konuda tavsiye ve telkinleriyle hep örnek davranışlar sergiledi. Bize her fırsatta, “Başvekil oğlu olduğunuzu hiçbir yerde belli etmeyeceksiniz. Hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiçbir şekilde kendiniz için bir imtiyaz istemeyeceksiniz” şeklinde telkinlerde bulunuyordu.
Bir de tabii gözümüz önünde canlı bir örnek vardı. Bir başbakanın kendisinin her vesileyle ne kadar sade bir hayat yaşadığını, başbakan olduğu halde kendisi için bir ayrıcalık istemediğini görüyorduk. Bir taraftan da annemin tavsiyeleri ve telkinleri söz konusu olduktan sonra bizim aklımızdan da, gönlümüzden de başka bir şeyin geçmesi mümkün değildi.
Göğsümüzü gere gere, “Biz Adnan Menderes’in oğluyuz” dedik. Ama bunu 27 Mayıs İhtilali’nden sonra dedik. Ama babamızın başbakanlığı sırasında ayrımcılık, kayırmacılık beklentisi bizim semtimize bile uğramamıştı. Babamızı örnek alıp alçakgönüllü, kendisi için şartlar ne olursa olsun ayrıcalık istemeyen; herkesin yediğini yiyip içtiğini içen, yaptığını yapan insanlar olmaya ömrümüz boyunca gayret ettik.
Annenizin alışverişlerini kendisinin yaptığı ifade edilmişti. Niye bir başbakan eşi alışverişini kendisi yapar?
Evet, annem alışverişe kendisi çıkar; manavına, kasabına kendisi gider gerekli ihtiyaçları alırdı. Kızılay’da, Meşrutiyet’te, Sakarya Caddesi’nde, Ulus’ta rahatlıkla alışverişini yapardı.
Aile olarak biz günlük hayatın içinden kopmadık. Sinemalara gittik, tiyatrolara gittik; her zaman halkla birlikte olduk. İnsanların içinde olduk. Kendimizi hiç ayırmadık. Büyük bir vakarla ve efendilikle insanların gözü önünde olduk. Zaten şartlar ne olursa olsun halkımız da bizi kendisinden ayırmamıştır. Mesela annemi görenlerden bazıları “Başbakan eşi hiç alışveriş yapar mı?” dedikleri olurmuş. Annem de gülüp geçermiş. “Başbakanlık bu gün vardır, yarın yoktur. Biz neysek oyuz” dermiş.
Merhum Adnan Menderes’in bir Mayıs ayında başlayan Başbakanlık dönemi, maalesef yine bir Mayıs ayında, 27 Mayıs İhtilali’yle sona erdi. İhtilalin hemen ardından yaşananlar hakkında gözlemleriniz nelerdi?
O dönem iktidar-muhalefet ilişkileri itibariyle çok gergin bir ortamdı. Ancak hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiçbir şekilde ters bir muameleyle, sitemli bir sözle, uygunsuz bir davranışla karşılaşmadık. Gazeteler, yazılanlar, muhalefetin söyledikleri, iktidarın verdiği cevaplar… Bunlar ayrı. Ama bunların dışında, her vakit için dışarıda, halkla iç içeydik. Mesela ben İstanbul’da yatılı okuldayken arkadaşlarımızın çoğu muhalefete, CHP’ye meyilli idi. Öyle ailelerin çocuklarıydılar. Ama hiçbir zaman bir olay ve sıkıntı yaşamadım. 1961 yılında, idamların üzerinden 10-15 gün geçmeden Ankara’da okula devam ettim. 27 Mayıs’tan sonra, tahsil hayatımda olsun, başka sahalarda olsun, ne ben, ne ağabeylerim, ne annem hiçbir yerde, hangi partiye mensup olursa olsun hiçbir vatandaşın olumsuz tavrıyla karşılaşmadık.
27 Mayıs İhtilali’nin gerçekleştiği sıralarda siz henüz 14 yaşındaydınız. Siz böyle genç bir yaşta akla gelebilecek en zor şartlar altında bir mücadelenin içinde yer aldınız. O dönemin şartları düşünce yapınızı nasıl etkiledi?
Ben o dönemde cereyan eden olayları bütünüyle kavramaya çalışmıştım. Ne olup bittiğini yakından öğrenmeye gayret ettim. İki ağabeyim yurtdışındaydı. Birkaç uzaktan akrabamız Ankara’da ikamet ediyordu. Onların eşleri veya yakınları Yassıada’da veya benzer durumdaydılar. Her gün babam için bir evrakı bulmak, babamın savunmasında kullanılmak üzere bir şeyler hazırlamak, bir şeyler göndermek gerekiyordu. Bu durumda ailemizin ve çevremizin omuz omuza vermesi gerekiyordu. Aynı zamanda, o şartlar altında sadece belli şeyleri düşünebiliyor, sadece o yönleriyle değerlendirebiliyorduk. Epey çetin bir mücadele başlamıştı.
Eğer milyonlarca insan Adnan Menderes’i sevmekten vazgeçse, onun için gözyaşları dökmese, onu takip eden partilere oy vermese idi, belki o vakit hepimizin ruhlarında, iç dünyalarında daha farklı duygular ortaya çıkabilirdi. Ama bunun tam tersi oldu. Genciyle, yaşlısıyla hâlâ ne zaman dışarı çıksam insanlar yanıma geliyorlar. Hele hele o dönemi hatırlayanlardan gözyaşı dökenlerle karşılaşıyorum. Gençler büyüklerinden öğrendiklerini anlatıyor. Hal-hatır soruyorlar. Bilgi istiyorlar.
Biz çektiğimiz acıda, uğradığımız haksızlık ve adaletsizlikte yalnız değildik. Milletimizin çok büyük bir ekseriyeti dertlerini, tasalarını ve sevinçlerini bizimle paylaşıyordu. O insanlara karşı da bizim, Menderes ailesinin bir sorumluluğu vardı. Rahmetli babamızın hatırasını yaşatmak gibi de bir sorumluluğumuz vardı. Diğer taraftan da inançlı insanlardık. Mukadderata boyun eğmek, tevekkül etmek, sabretmek gibi inançlarımıza sımsıkı sarılmıştık. Temel inancımızın bize verdiği davranış, düşünce ve duygu kodlarını da bu değerler oluşturuyordu. İşte bu durumdan ne çıkarsa bizden de o çıkmıştır.
O şartlar altında, psikolojik baskı ve yıldırma çabaları çok yoğun bir şekilde aleyhinizde uygulanıyordu. Örneğin, sizin veya annenizin Adnan Menderes’e gönderdiğiniz mektuba 50 kelime sınırı getirilmesi gibi. Bu uygulamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tek mektup yazılabilir, sadece birinci dereceden akrabalarından da sadece tek kişinin yazdığı mektup verilirdi. Mektup 50 kelimeyi geçemez, gelen de giden de sansürlenirdi. Şimdi bu uygulamayı ben nasıl yorumlayayım? Ne diyeyim? Bunun yorumu, bu uygulamayı işiten ve haberdar olana aittir artık.
Ben kendi hakkımı anneme vermiştim. Buna mecburdum. İki ağabeyim o sıralarda yurtdışındaydı. Bir de ben daha çok gerekli evrakların tedariki için koşuşturmaktaydım. Aynı zamanda rahmetli babam rahmetli annemin mektuplarından moral buluyordu. Hatta annem bazen tarihsiz mektup gönderiyordu. Belki boş bulunurlar, iki mektup birden ulaştırılır, böylece babam daha fazla sevinir ve teselli bulur diye.
Yüz yüze görüşme imkânınız oldu mu?
İki defa oldu. Başında komutan duruyor. Özel hiçbir şey söyleyemezsin. Söylesen sen ayrılacaksın, ama o insanlar orada, onların elinde. Ne tür bir muameleyle karşılaşırlar, başlarına ne gelir belli değil. Onlar mahkemeye çıkarılmış sanık mıdırlar? Yoksa 27 Mayıs’ın elinde rehine midirler? Çünkü 1960 yılı Temmuz ayında Cemal Gürsel çıkmış “Eğer en ufak bir kıpırdanma olursa Yassıada’da kan ve kemik yığını kalır” diye açıklama yapmış. İşte bu şartlar altında yapabildiğimiz iki görüşme. Bu hassasiyeti azamî derecede mecburen göstermemiz gerekiyordu.
Ziyaret sırasında bakışlarımızla ve hareketlerimizle anlaşabiliyorduk. Dilimizden de, mecburen söylememiz isteneni söylemeye mecburduk. Yani sipariş ifadeleri kullanmak zorundaydık.
En güçlü teselli kaynağınız neydi?
Ümit ümit ümit. Bizim tek düşüncemiz, tek endişemiz, tek üzüntümüz babamdı. Onun dışında hiçbir şeyin önemi yoktu. 17 Eylül 1961’e kadar önemi yoktu. Çünkü babamın hayatı kurtulsaydı, ertesi gün biz bunları unutmaya hazırdık. 17 Eylül 1961’den sonra, babam idam edildikten sonra yine gerisinin önemi yoktu. O itibarla o sıkıntıları yaşadık-yaşamadık, biz bunlara herhangi bir değer vermedik. Aklımızda da tutmadık. Bu kadar seveni olan bir insanın, şartlar ne olursa olsun, ailesi sonuçta bir şeyler bulur idare eder.
Bizim aklımız, zihnimiz sadece bir yere takılıydı. Babamın yaşamasına, hayatını devam ettirebilmesine, kısaca idam edilmemesine odaklanmıştık. Ne yiyip ne içtiğimizi, başımıza hangi sıkıntı ve zorluğun geldiğini düşünemez haldeydik. Gözümüzde babamızın kurtulmasının dışında birçok şey anlamını kaybetmiş, adeta silinmişti.
Rahmetli annem, babamın vefatının ardından 33-34 sene daha yaşadı. Bir gün gözünün yaşının kuruduğunu görmedim.
Birkaç örnek verebilir misiniz? Mesela annenizin onca sıkıntı, baskı ve haksızlığa rağmen, eşi asılarak idam edilmesine rağmen devletimize ve ülkemize asla kötü kanaat beslemediğine dair bilgiler var.
Evet, hakikaten annem hayattayken ne zaman İstiklâl Marşı okunsa, Türk bayrağı görse, hatta televizyonda askerî resmi geçitle karşılaşsa hemen gözleri yaşarırdı. Zaman zaman, onun üzülmesini istemediğim için kendisine, “Bu tavrın biraz fazla olmuyor mu anne?” dediğim vakit bana, ”Oğlum siz işgal görmediniz” diye cevap verirdi. İstanbul’un işgalini, İzmir’in işgalini yaşamışlar. O günleri, İzmir’in kurtuluşunu sık sık kendinden dinlemişimdir.
Biz hiçbir zaman devlete, millete, vatana küsmedik. Çünkü bu kutsal değerlere asla küsülmez; bunlar için var olunur, çalışılır, sorumluluk taşınır. Bu yüzden hiçbir an için, hiçbirimiz Türkiye dışına çıkmayı düşünmedik. Burada bazı büyüklerim, 1961-1962 yıllarıydı, “Seni dışarıda okuturuz” gibi telkinlerde bulundular. Ben bu tür teklif ve telkinlere hep olumsuz cevap verdim. “Hiçbir yere gitmem, ülkemden ayrılmam” dedim. Elma ağacının dibine elma, armut ağacının dibine armut düşüyor. Ne öğrendiysek biz de oyuz. Milyonlarla birlikte biz bu acıyı paylaştık. 47 sene sonra devam ettiğine göre bu durum, o günlerde ne kadar yoğun yaşandığını takdir edebilirsiniz. Evet, acı büyüktü, kayıp büyüktü. Acılar paylaştıkça azalmaz. Ama paylaştıkça paylaşanların tahammül gücü artar.
Bakın halkımızın ne kadar güzel bir âdeti var. Bir evden bir cenaze çıksa, hep birlikte oraya gidilir, belli bir süre yalnız bırakılmaz. Biz 47 yıldır milletimizle ortak hassasiyet içerisinde olduk. Her vakit büyük bir alâka, muhabbet, hasret, kadirşinaslık deryası içerisinde bulunduk. Bunların da insan ruhunda şifa husule getirecek etkileri var.
27 Mayıs İhtilali’nden sonraki dönemlerde halkımızın büyük oranlarda Demokrat Partisi çizgisindeki partilere büyük teveccüh göstermesini bir tür “rövanş alma” olarak değil, bu ihtilalle açılan yaraları, ıstırapları paylaşma, hakkı yerine ikame etme çabası olarak mı değerlendiriyorsunuz?
Benim düşüncelerimi çok berrak bir şekilde özetlemiş oldunuz. 27 Mayıs’tan sonra kaç seçim yaşadık. Ardından 17 Eylül 1990’da devlet töreniyle naaşların nakli, 47 yıldır devam eden milletimizin muhabbeti, hasreti, kadirşinaslığı gerçekleri ortaya çıkardı. Önemli olan da bu idi. Adnan Menderes’in idealleri yaşamıştır. Başlattığı birçok işe, taşıdığı pek çok ideale Türkiye’de devam ettirme imkânı doğmuştur.
27 Mayıs İhtilali’nin ardından Adnan Menderes’in idamıyla sonuçlanan 15 aylık dönemin öncesindeki on yıllık süreç Türk tarihinden silinip atılamamıştır. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, dünya durdukça Türkiye duracak, Türkiye durdukça mutlaka 1950-1960 yılları arasındaki dönem, Demokrat Parti hükümeti ve Başbakan Adnan Menderes hep olumlu duygularla ve takdirle anılacaktır.
Adnan Menderes’in kabri İmralı’da bulunduğu süre içinde kabir ziyareti için gittiniz mi?
Hayır gitmedik. Sadece bir kez gittim. O da kabrin nakil işlemleri öncesi 15 Eylül 1990 yılında Truva feribotuyla gittik. Naaşları aldık, İstanbul’daki Anıtmezar’a getirdik. Bu zamana kadar da her fırsatta “İmralı’da kalmamalıdırlar. Devlet töreniyle taşınmalıdırlar” dedik. “Gidersek bu bir alışkanlık olur, orada da kalırlar” düşüncesi bizde hakimdi. Bundan dolayı da hiç gitmedik. Ama oraya hiç gitmesek de fatihalarımızı gönderdik.
Belli yerlerde ve konumlarda mesleğinizin “çiftçilik” olduğunu söylüyorsunuz. Acaba böyle ifade etmenizin özel bir sebebi var mı?
Biz çiftçiliği para kazanma aracı olarak değil, bu isimle anılmayı şeref olarak gördük. Kendimizi halkın üzerinde görmedik. Amacım rahmetli babamın ocağını tüttürmekti. Aynı zamanda ben toprağı, tabiatı, toprakla meşgul olmayı çok severim. Belki garip gelir ama bitkilerle konuşmak çok hoşuma gider. Çünkü onlar güzelleşerek veya boyunlarını bükerek, renklerini değiştirerek size ihtiyaçlarını birer birer anlatırlar.
Ben kendimi en çok babamın doğup yetiştiği topraklarda, bir mahsulün hasadında veya bir mahsul ekerken, onu yetiştirmeye çalışırken, traktör üzerinde en bahtiyar ve en mesut hissettiğim anlar olmuştur. Hatta yaşamış olduğum kazadan sonra çok uzun bir süre Aydın’a gidememiştim. Sonra 2001 yılında gittik. Sabah kalktığım vakit eşim, “Senin bu kadar rahat ve güzel bir uyku uyuduğunu hiç görmemiştim. Yüzün bebek yüzü gibiydi, huzurluydu” demişti.
Hele hele babamın kabri henüz İmralı’dayken, bizim için Aydın ve oradaki çiftliğimizin bulunduğu muhit Adnan Menderes’in bir nevi manevî mekânı gibiydi. Oradaki her şeyde onun bir anısı olabilirdi. Ayrıca Çakırbeyli’deki yaşlılardan, köylülerden anılar dinleyince içimiz Adnan Menderes’le dolardı.


Kaynak : MoralHaber