Savunma alanlarında uygulanan yaptırım ve hükümetin Savunma Fuarı’na Fransa’yı davet etmemesinin ardından askeri tatbikatlar da, Org. Yaşar Büyükanıt’ın emriyle iptal edildi.

Türkiye Ermeni soykırımı iddialarının reddini cezalandıran teklif nedeniyle, Fransa’ya karşı savunma alanlarında da yaptırım uygulamaya başladı Savunma Fuarı’na Fransa davet edilmedi. Askeri tatbikatlar da iptal edildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Fransa’yla askeri ilişkilerin askıya alındığını duyurmasının ardından, hükümet de bir adım attı.

8. Uluslararası Savunma Sanayii fuarının tanıtıldığı basın toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Mayıs 2007’de Ankara’da yapılacak fuara Fransa’nın davet edilmediğini söyledi. Bunun üzerine Fransız askeri ateşe, toplantıyı terketti.

İPTAL EMRİ ORGENERAL BÜYÜKANIT’TAN

Ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Fransa ile ikili askeri ilişkileri düzenleyen 2006 ve 2007 yılı faaliyet planının iptal edilmesine yönelik bir emir yayınladı.

2006 yılı için planlanan deniz tabikatı ile 2007’de Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’in planlı Fransa ziyareti iptal edildi.


NTV