Sama Dubaı ödeme yapmadı, ihale işleminin durdurulmasını istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Levent'teki İETT arazisi ihalesini kazanan Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş'nin Belediyeye verdikleri bir dilekçe ile ihale işlemlerinin açılan davalar nedeniyle konu açıklığa kavuşana kadar durdurulması talep ettiğini açıkladı.

“TERSLİK OLURSA YİNE SATARIZ”

Kadir Topbaş, “Bu arazi bizim için çok önemli bir kaynak teşkil edecek. Herhangi bir terslik olsa yine satacağız. (Sama Dubai yetkilileri) Genel sekreterim ile görüşüyorlar. Şirketin açıklaması bana ulaşmadı. Bizim yasal süreci beklememiz gerekiyor” dedi.


MİMARLAR ODASI'NDAN İKİ AYRI DAVA

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, satış sonrasında, ihalenin yapıldığı parselin kamu ve park alanı olduğunu belirterek, 2006 yılında yapılan plan değişikliğiyle, 46 bin metrekarelik alanın 7'ye varan emsal ile 368 bin metrekareye çıkarıldığını ifade etmişti. Plan dengeleri açısından, ulaşım, altyapı, teknik donanım nedenleri açısından kabul etmenin söz konusu olmadığını belirten Mimarlar Odası, 12 Nisan 2006 tarihinde arazinin imar planlarının iptali için yürütmenin durdurulması ve planın iptali istemi ile İstanbul 7. İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Mimarlar Odası, ihale sonrasında 30 Nisan tarihinde ikinci bir dava açarak, ihalenin iptal edilmesini istedi.

ANKA